epa05657890 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (R) during his audience with entrepreneurs attending the 'Fortune-Time Global Forum’ in Vatican City, 03 December 2016. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Papież: nowa gospodarka odpowiedzią na niesprawiedliwość

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że odpowiedzią na „niesprawiedliwość w skali globalnej” powinny być nowe modele gospodarki, oparte na włączaniu ludzi wykluczanych. Mówił o tym uczestnikom forum biznesu „Wyzwanie XXI w. – stworzyć nowy pakt społeczny”.

W czasie audiencji w Watykanie dla przedsiębiorców, menedżerów i ekonomistów papież przypomniał o ranach ubogich i uchodźców, o których – dodał – „tak często zapomina społeczeństwo”.

„Lekceważąc wołanie wielu naszych braci i sióstr w każdej części świata, nie tylko odmawiamy im praw i wartości, które otrzymali od Boga, lecz także mądrości i uniemożliwiamy im ofiarowanie światu ich talentów, ich tradycji i ich kultury – oświadczył.

„Takie postawy zwiększają cierpienie ludzi ubogich i tych, którzy znajdują się na marginesie, a my sami stajemy się ubożsi, nie tylko materialnie, lecz także moralnie i duchowo” – ostrzegł Franciszek.

Opisując sytuację na świecie, papież podkreślił, że narastają nierówności, a wiele społeczności jest bezpośrednio dotkniętych wojną i ubóstwem oraz przymusową migracją.

Konieczne jest „nawrócenie instytucjonalne i osobiste; przemiana serca, która przyznaje pierwszeństwo najgłębszym wyrazom naszego wspólnego człowieczeństwa, naszych kultur, naszych przekonań religijnych i naszych tradycji” – apelował Franciszek.

Wyraził przekonanie, że nie chodzi wyłącznie o odnowę gospodarki rynkowej, ale o rozwijanie „poczucia odpowiedzialności lokalnej, a nawet osobistej, tak aby nikt nie był wykluczany”.

„Odnowa, oczyszczenie i umacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wielkoduszności wobec potrzebujących” – dodał papież.

W obradach forum w Rzymie uczestniczyli menedżerowie firm i korporacji wymienianych w rankingu największych przedsiębiorstw „Fortune 500”, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy.

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze