Portugalia: biskupi zaapelowali o dyskusję nt. eutanazji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi portugalscy wezwali ugrupowania reprezentowane w parlamencie do poddania sprawy eutanazji pod dyskusję społeczną. Rzecznik prasowy episkopatu ks. Manuel Barbosa wyjaśnił, że hierarchowie katoliccy chcą, aby temat eutanazji wyszedł poza koła polityczne i objął wszystkie grupy społeczne.

„Jak na razie nie widać, aby w naszym kraju toczyła się jakakolwiek debata publiczna w tej sprawie. Parlament nie jest jedynym miejscem, w którym ten temat powinien zostać omawiany” – powiedział ks. Barbosa.

Episkopat już na początku listopada br. oświadczył, że walka z eutanazją nie jest tematem wyłącznie religijnym, ale ma wymiar humanitarny. Przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej kard. Manuel Clemente zaapelował, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych.

W swym listopadowym dokumencie ogłoszonym w Fatimie biskupi wezwali do wykazania ducha miłosierdzia, przejawiającego się “troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu”. Przypomnieli też o niedawnych apelach pięciu ostatnich prezesów Izby Lekarskiej w Portugalii, którzy jednoznacznie
wypowiedzieli się przeciw próbom legalizacji eutanazji w swym kraju. Ich deklaracje poparło portugalskie środowisko pracowników służby zdrowia.

Na początku listopada br. liderzy Bloku Lewicy ujawnili, że mają już gotowy projekt legalizacji eutanazji w Portugalii. Dokument ma trafić pod obrady parlamentu na początku 2017 r. Przewiduje on, że prawa do eutanazji nie mieliby nieletni oraz niepełnosprawni umysłowo i osoby cierpiące na depresję.

Blok Lewicy posiada zaledwie 19 deputowanych w 230-osobowym parlamencie Portugalii. Rządzący w ramach mniejszościowego gabinetu premiera António Costy socjaliści są tymczasem podzieleni w sprawie poparcia dla eutanazji. Równie niejednoznaczne stanowisko ma największe ugrupowanie portugalskiego Zgromadzenia Republiki – Partia Socjaldemokratyczna.

Portugalia: biskupi zaapelowali o dyskusję nt. eutanazji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze