zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ muzeumulmow.pl

Papież o rodzinie Ulmów: wzór wierności Bogu i miłości bliźniego

„Niech ta wielodzietna Rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności” – powiedział Ojciec Święty pozdrawiając pielgrzymów polskich.

Szczególne słowa skierował do organizatorów wystawy o rodzinie Ulmów otwartej wczoraj na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim. Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

„Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich, a szczególnie Organizatorów wystawy, otwartej wczoraj w Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, poświęconej polskiej Rodzinie Ulmów, rozstrzelanej w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów za ukrywanie i niesienie pomocy Żydom. W kontekście rozważań o Dekalogu, niech ta wielodzietna Rodzina Sług Bożych, oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu i Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności. Wszystkim wam z serca błogosławię”

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, kończąc cykl katechez na temat Dekalogu, podejmujemy ważną kwestię pożądań. Zaczęliśmy od wdzięczności jako podstawy relacji zaufania do Boga. Widzieliśmy, że domaga się On posłuszeństwa, aby wyrwać nas z iluzji bałwochwalstwa, któremu często ulegamy. Istotnie, poszukiwanie swej samorealizacji w bożkach tego świata ogałaca nas i zniewala. Dziecięca relacja do Boga natomiast wyzwala nas, rodzi wdzięczność i zbawcze pragnienia. Dzięki łasce Ducha Świętego, w Dekalogu, jak przez negatyw fotograficzny, możemy dostrzec oblicze Chrystusa, Jego piękno, dobro i prawdę. Wypełniając przykazania odkrywamy, że Pan Jezus nie przyszedł, aby znieść prawo, ale je wypełnić. W Chrystusie Dekalog przestaje być literą, potępieniem, staje się autentyczną prawdą życia ludzkiego: pragnieniem życia w miłości, radości, pokoju, cierpliwości, dobroci, opanowaniu. Jeśli złe pragnienia niszczą człowieka, to Duch Święty umacnia nasze serca swą łaską, która rodzi nowe życie. Rozważanie i wypełnianie Bożych przykazań powinno prowadzić nas chrześcijan do kontemplacji Chrystusa i otwarcia serc na przyjęcie Jego darów, Jego pragnień oraz mocy Jego Ducha.

Zdjęcie: rodzina Ulmów nazywana jest „Samarytanami z Markowej”, fot. D. Delmanowicz, PAP

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. księża z archidiecezji krakowskiej obchodzący 20-lecie święceń prezbiteratu; maturzyści z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku; Grupa z 158 Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie.

Wczoraj, w Rzymie uroczyście otworzono wystawę „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”. Można ją oglądać na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. Na jej inauguracji obecni byli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i metropolita przemyski ks. abp Adam Szal. W 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej koło Łańcuta przyjęli dwie żydowskie rodziny. W wyniku donosu złożonego przez policjanta kryjówka ta została odnaleziona przez Niemców. 24 marca 1944 roku żandarmi zamordowali Józefa i ciężarną Wiktorię oraz sześcioro ich dzieci. Zginęło również ośmioro ukrywanych Żydów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze