fot. EPA/PIERRE EMMANUEL DELETREE/SIPA / POOL

Papież: odpowiedzmy na wołanie Ziemi i krzyk ubogich

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponawiam pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już tak dłużej trwać. Apel ten papież Franciszek skierował z okazji piątej rocznicy ogłoszenia encykliki „Laudato sí” i związanym z nią tygodniem szczególnych inicjatyw wyrażających troskę o nasz wspólny dom.

Tydzień „Laudato sí” obchodzony będzie w dniach od 16 do 24 maja i jest zaproszeniem skierowanym do wszystkich parafii, diecezji, szkół i innych instytucji, aby głębiej rozważały i rozwijały swoje zaangażowanie w realizację wytycznych tej encykliki. Pomimo bowiem wielkiego oddania wielu, ciągle rośnie kryzys środowiska i trzeba konkretnych wskazówek i działań, aby temu zapobiec. Dlatego Franciszek zachęca do włączenia się w te obchody.

„Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dorastającym dzieciom? Zmotywowany tym pytaniem, chciałbym zaprosić Was do włączenia się w Tydzień «Laudato sí» w dniach 16–24 maja 2020 r. To globalna kampania z okazji 5. rocznicy encykliki «Laudato sí», w trosce o wspólny dom – powiedział w wideoprzesłaniu Ojciec Święty. – Ponawiam moje pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już tak dłużej trwać. Zatroszczmy się o stworzenie, dar naszego dobrego Boga Stwórcy. Świętujmy wspólnie «Tydzień Laudato Sí». Niech Bóg Was błogosławi i pamiętajcie, by modlić się za mnie. Dziękuję”.

Papież Franciszek w czasie Tygodnia „Laudato sí”, 24 maja, uda się na południe Włoch, na tzw. Ziemię Ognisk (Terra dei Fuochi), gdzie pożary i toksyczne odpady zniszczyły piękno tej ziemi. Organizatorem całego wydarzenia jest Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Zobacz także
Wasze komentarze