Papież ostrzega uniwersytety przed zamykaniem się w „wieży z kości słoniowej”
„Uniwersytety nie powinny być jedynie maszynami do nauki, ale żywymi społecznościami” – powiedział papież Franciszek przyjmując na audiencji w Watykanie przedstawicieli uniwersytetów i instytucji edukacyjnych ze stołecznego regionu Włoch – Lacjum.
Papież wezwał nauczycieli, aby uważnie słuchali uczniów, ale także swoich kolegów, i aby uważnie przyglądali się „rzeczywistości społecznej”. Chodzi o to, by kształcić młodych ludzi, „którzy mogą wnieść coś nowego do świata pracy i do społeczeństwa”.
>>> Bycie samemu wcale nie oznacza bycia samotnym [FELIETON]
Połączyć naukę i służbę
„Promując wysoką jakość studiów i badań, proszę również o zapewnienie, by wszyscy, którzy na to zasługują, mogli korzystać z prawa do nauki i szkoleń – nawet jeśli nie mają na to środków. Proszę również o dalsze przyjmowanie studentów, badaczy i nauczycieli, którzy są ofiarami prześladowań, wojen lub dyskryminacji w różnych częściach świata. Oby udało się wam także w wielu przypadkach połączyć naukę i służbę społeczeństwu. Edukacja uniwersytecka nie może bowiem nigdy być oderwana od życia ludzi i społeczeństwa” – mówił Ojciec Święty.
„Taka jest przecież podstawowa intencja uniwersytetów – powiedział Franciszek – aby wspólnie rozwijać nauczanie, badania, dialog i wymianę ze społeczeństwem. Szczególnie dzisiaj, powiedział, ważne jest, aby „odczytać” tę epokową zmianę w sposób przemyślany i wnikliwy – bez ideologicznych uprzedzeń, lęków, uników czy, co gorsza, konformizmu”.
Co oznacza „universitas”?
„Słowo «universita» oznacza nie tylko gromadzenie wiedzy, ale także wspólnotę” – przypomniał papież i dodał: „Dla pokoju, ale także dla wypracowania nowego globalnego modelu rozwoju i gospodarki, uniwersytet – «ten starożytny i paradygmatyczny wyraz cywilizacji europejskiej» – odgrywa ważną rolę”.
„Pamiętajmy, że dokładnie trzy lata po pierwszym Roku Świętym 1300 w Rzymie powstało pierwsze Studium Urbis, co w bardzo praktyczny sposób ukazuje ścisły związek między Kościołem a Uniwersytetem. Ten starożytny i trwały związek powinniśmy dziś odpowiedzialnie rozwijać i pielęgnować” – zachęcił Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |