epa05687836 Photo made available 25 December 2016, of Pope Francis (L) kneeling in prayer during a Christmas Eve mass at St. Peter’s Basilica in the Vatican, 24 December 2016. Christmas Day is commonly observed by Christians on December 25 around the world. EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: pokój dla udręczonej Syrii, zwłaszcza dla Aleppo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie zaapelował w niedzielę o zaprowadzenie pokoju w Syrii. Przypomniał o losie mieszkańców miasta Aleppo, gdzie, jak mówił, trwa „jedna z najokrutniejszych bitew”. Wzywał też, by przynieść ulgę ludności Ukrainy.

W orędziu wygłoszonym w Boże Narodzenie z loggii bazyliki Świętego Piotra papież wyraził pragnienie, by życzenie pokoju dotarło do wszystkich ludzi, „zwłaszcza zranionych przez wojnę i gorzkie konflikty”.

„Pokój dla mężczyzn i kobiet w udręczonej Syrii, gdzie przelano tak wiele krwi – zwłaszcza w mieście Aleppo, będącym w minionych tygodniach teatrem jednej z najokrutniejszych bitew. Bezzwłocznie pilne jest zapewnienie pomocy i pociechy wyczerpanej ludności cywilnej, z poszanowaniem prawa humanitarnego” – wezwał Franciszek.

Dodał, że nadszedł czas, aby „ostatecznie umilkła broń, a wspólnota międzynarodowa czynnie dążyła do osiągnięcia wynegocjowanego rozwiązania”. Mówił o potrzebie przywrócenia zasad współżycia obywatelskiego w Syrii. 

Papież apelował o pokój dla kobiet i mężczyzn Ziemi Świętej.

„Niech Izraelczycy i Palestyńczycy mają odwagę i determinację, by napisać nową kartę historii, w której nienawiść i zemsta ustąpią przed wolą wspólnego budowania przyszłości wzajemnego zrozumienia i zgody” – prosił.

Franciszek nawoływał o jedność i zgodę w Iraku, Libii i Jemenie przypominając, że mieszkańcy tych krajów „doświadczają wojny i strasznych działań terrorystycznych”.

Wystosował też apel o pokój na Ukrainie, gdzie – jak dodał – ludność wciąż odczuwa skutki konfliktu na wschodzie kraju. Według papieża potrzebna jest tam „wspólna wola przynoszenia ulgi mieszkańcom oraz realizacji podjętych zobowiązań”. 

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zobacz także
Wasze komentarze