fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież do Polaków: pozwólcie się prowadzić mocy Ducha Świętego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Pozwólcie się prowadzić mocy Ducha Świętego, abyście i wy byli błogosławionymi posłańcami Chrystusowej Dobrej Nowiny” – zachęcił Ojciec Święty pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przybyliście w pielgrzymce do grobów Apostołów Piotra i Pawła. Ich świadectwo uczy nas, że ewangelicznymi błogosławieństwami „możemy żyć tylko wtedy, gdy Duch Święty przenika nas całą swoją mocą i uwalnia nas od słabości egoizmu, lenistwa czy pychy” (Adhort. ap. Gaudete et exsultate, 65). Pozwólcie się prowadzić Jego mocy, abyście i wy byli błogosławionymi posłańcami Chrystusowej Dobrej Nowiny. Niech Pan wam błogosławi!

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Kontynuując refleksję nad sakramentem bierzmowania, Ojciec Święty podjął dziś rozważanie nad skutkami, jakie dar Ducha Świętego sprawia w bierzmowanych. Właściwością Ducha Świętego jest odwodzenie nas od skupiania się na naszym „ja”, aby nas otworzyć na „my” wspólnoty chrześcijańskiej, a także na dobro społeczeństwa, w którym żyjemy. Dopełniając w ochrzczonych podobieństwa do Chrystusa, sakrament bierzmowania jednoczy ich mocniej jako żywe członki mistycznego ciała Kościoła (por. Obrzęd Bierzmowania, n. 24). Bierzmowanie wiąże z Kościołem powszechnym, rozproszonym po całej ziemi, angażując aktywnie bierzmowanych w życie Kościoła partykularnego, do którego należą, na czele z biskupem, będącym następcą Apostołów.

To kościelne włączenie dobrze wyraża znak pokoju, który kończy obrzęd bierzmowania. „Pokój z tobą!” – słowa biskupa kierowane do każdego z bierzmowanych, przypominają pozdrowienie Chrystusa skierowane do uczniów w wieczór wielkanocny (por. J 20,19-23). Ten dar pokoju zobowiązuje bierzmowanych do działania na rzecz budowania komunii wewnątrz i na zewnątrz Kościoła. To, co otrzymujemy w darze od Boga, musi być dane innym, aby przynosiło owoce.

Niech Duch Święty udzieli nam wszystkim apostolskiego męstwa, aby przekazywać Ewangelię słowami i uczynkami tym wszystkim, których spotykamy na naszej drodze.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii św. Stanisława Kostki z Rodowa (diec. elbląska); Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie (diecezja pelplińska); św. Mikołaja z Wałcza (diec. koszalińsko-kołobrzeska); Bożego Ciała w Suwałkach; św. Wojciecha z Wąwolnicy (arch. lubelska); Grupa księży neoprezbiterów z diecezji rzeszowskiej; Księża z diecezji płockiej obchodzący 40 rocznicę święceń kapłańskich; Dziecięcy chór „BIEDRONKI” z Wicka; Pielgrzymka grupy młodzieży niepełnosprawnej z rodzicami i opiekunami z Nowego Sącza; Grupa nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Jastkowie; Gminne Stowarzyszenie Niepełnosprawnych przy Klasztorze Cystersów w Wąchocku; Laureaci XI edycji małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” z Krakowa.

Papież do Polaków: pozwólcie się prowadzić mocy Ducha Świętego
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze