Papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w przedmowie do książki autorstwa mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez zakonnika, poprosił ofiary księży pedofili o przebaczenie – poinformował w środę niemiecki dziennik „Bild”.

Tabloid opublikował wstęp napisany przez papieża.

Autorem książki jest Szwajcar Daniel Pittet, który przez cztery lata był gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów – czytamy w „Bildzie”. Jak twierdzi gazeta, sam papież namawiał go do opisania traumatycznych przeżyć. Pierwsza słowa papieża ze wstępu do książki opublikowała w lutym włoska gazeta „La Repubblica”.

Świadectwo 58-letniego dziś Pitteta jest „konieczne, cenne i odważne”, ponieważ publiczne mówienie o tym co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej „wielkim wyzwaniem” – napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie.

„Nie mogłem pojąć, że ten głęboko wierzący chrześcijanin został wykorzystany seksualnie właśnie przez zakonnika. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła. Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrządza seksualne wykorzystanie i jak długą i bolesną drogę muszą przejść ofiary” – napisał papież.

„Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła” – czytamy w przedmowie.

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w późniejszym wieku odebrały sobie życie. „Ci zmarli obciążają moje serce i moje sumienie, a także całego Kościoła. Wobec ich rodzin chcę wyrazić moją miłość i mój ból i chcę pełen pokory prosić o przebaczenie” – napisał papież.

Jego zdaniem czyny takie są „”absolutną potwornością” i „strasznym grzechem”, który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Kościół.

Franciszek przypomniał, że będzie z „największą surowością” traktował księży, którzy „zdradzili misję Kościoła”. Podkreślił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniających przestępstwa.

W przedmowie do książki Pitteta papież cytuje słowa autora: „Wielu ludzi nie może zrozumieć, że nie czuję nienawiści (do sprawcy). Przebaczyłem mu i zbudowałem swoje życie na fundamencie tego przebaczenia”.

Włoskie media i watykaniści podkreślają, że za sprawą środowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na świecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Kościele prosząc ofiary o przebaczenie.

Papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze