Papież przed Dniem Migranta i Uchodźcy: fale migracyjne stanowią nowy obszar misyjny
W najbliższą niedzielę – 26 września – w Kościele w Polsce będziemy obchodzić 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zgodnie z tradycją, papież wydał na ten dzień specjalne orędzie zatytułowane „Ku stale rosnącemu my”.
Papież podkreślił w nim, że „wszyscy znajdujemy się w tej samej łodzi i jesteśmy wezwani do zaangażowania się, żeby nie było już więcej murów, które nas oddzielają, aby nie było więcej innych, ale tylko jedno my, tak wielkie, jak cała ludzkość”. Wyjaśnił, że „dla członków Kościoła katolickiego to wezwanie przekłada się na zobowiązanie do coraz większej wierności swojej katolickości”.
„Istotnie, katolickość Kościoła, jego powszechność, jest rzeczywistością, którą należy przyjmować i przeżywać w każdej epoce, zgodnie z wolą i łaską Pana” – zaznaczył papież. Przekonuje, że Boży Duch „czyni nas zdolnymi do przyjęcia wszystkich, aby tworzyć komunię w różnorodności, zestrajając różnice, ale nigdy nie narzucając jednorodności, która depersonalizuje”. „W spotkaniu z odmiennością cudzoziemców, migrantów, uchodźców i w dialogu międzykulturowym, który może się z niego zrodzić, otrzymujemy możliwość wzrastania, jako Kościół, możliwość wzajemnego ubogacania się” – napisał papież. Zaznaczył, że „dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich”.
>>> S. Albertina Pauletti: to, co się dzieje na granicy USA z Meksykiem to horror
„Wśród mieszkańców peryferii znajdziemy wielu migrantów i uchodźców, przesiedleńców i ofiary handlu ludźmi, którym Pan chce objawić swoją miłość i ogłosić swoje zbawienie” – zwrócił uwagę papież. W jego ocenie, „fale migracyjne stanowią nowy obszar misyjny, dogodną okazję, by głosić Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię, nie ruszając się ze swojego środowiska, by konkretnie dawać świadectwo o wierze chrześcijańskiej w miłości i przy głębokim poszanowaniu innych form wyrazu religijnego”. Dodał, że jest to również okazja do „rozwijania szczerego i ubogacającego dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego”. „Musimy dziś nauczyć się żyć razem w harmonii i pokoju” – podkreślił papież. Wyjaśnił, że by osiągnąć ten ideał, „musimy wszyscy starać się zburzyć mury, które nas oddzielają i budować mosty, które sprzyjają kulturze spotkania, świadomi istniejących między nami głębokich wzajemnych powiązań”. Papież zaznaczył, że „każde dobro czynione światu jest czynione dla obecnych i przyszłych pokoleń”.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany, jako „okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”. W ramach Tygodnia Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” 28. września w Warszawie odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. „W modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie” – poinformowała Wspólnota Sant’Egidio. Zachęca ona diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Przebywający w Polsce imigranci bez względu na przynależność religijną otrzymują za pośrednictwem Caritas pomoc materialną i prawną. W parafiach coraz częściej sprawowane są msze św. w językach obcych. W Warszawie eucharystie dla wspólnoty afrykańskiej, chińskiej, hiszpańskiej i wietnamskiej sprawowane są w prowadzonej przez księży werbistów parafii św. Jadwigi Śląskiej. Od 2019 roku Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |