fot. EPA/CLAUDIO PERI

Papież przygotowuje się do celebracji Triduum Paschalnego i Wielkanocy

Papież, mimo słabego zdrowia, będzie osobiście przewodniczył wszystkim celebracjom liturgicznym w Wielkim Tygodniu i w czasie Wielkanocy – poinformował Watykan. Towarzyszyć mu będą także najlepsze życzenia patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I – podał dziś ekumeniczny serwis informacyjny „Pro Oriente”.

Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia przesłał Franciszkowi najlepsze życzenia powrotu do zdrowia podczas jego pobytu w szpitalu w ubiegłym tygodniu.

Życzenia od Bartłomieja I

Świat w szczególny sposób potrzebuje ciebie i twojego duchowego przewodnictwa, dlatego żarliwie się za ciebie modli” – podkreślił patriarcha. Bartłomiej połączył życzenia powrotu do zdrowia z myślą o obowiązkach papieża podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

>>> Przewodnik po Wielkim Tygodniu [INFOGRAFIKA]

Patriarcha Bartłomiej, fot. EPA/SEDAT SUNA

Prawosławie obchodzi Wielkanoc w tym roku tydzień po Kościele katolickim – 16 kwietnia. Różnica w dacie Wielkanocy wynika z różnych metod obliczeniowych. Na przykład Kościoły wschodnie określają datę Wielkanocy według kalendarza juliańskiego i według innej metody niż Kościoły zachodnie, które wprowadziły reformę kalendarza gregoriańskiego w XVI wieku. Daty Wielkanocy mogą się więc różnić nawet o pięć tygodni. Wspólna data Wielkanocy dla Kościołów Zachodu i Wschodnich nastąpi w 2025 roku.

Wspólne święta?

W 2025 roku przypadnie 1700 rocznica Soboru Nicejskiego. W odniesieniu do tej daty różne środowiska wyraziły nadzieję, że Kościoły będą konsekwentnie obchodzić Wielkanoc we wspólnym terminie. Patriarcha Bartłomiej również wyraził ten pogląd dopiero jesienią ubiegłego roku. Powiedział wtedy tureckim mediom, że trwają rozmowy między przedstawicielami Kościołów katolickiego i prawosławnego w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie wspólnego obchodzenia najważniejszej dla chrześcijan daty.

fot. EPA/ERDEM SAHIN

Patriarcha powiedział: „Naszym celem jest znalezienie rozwiązania dla Wielkanocy w ramach Jubileuszu. Papież ma najlepsze intencje i myślę, że nadszedł moment, aby zarówno Kościół prawosławny, jak i katolicy ustalili wspólną datę świętowania zmartwychwstania Chrystusa”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze