Fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: rok jubileuszowy to czas proszenia Boga o przebaczenie

Wasz dziennik przemierzył włoską historię poczynając od końca XIX w. i nadal stanowi ważny punkt w dziedzinie dziennikarstwa i informacji – napisał Franciszek do dziennikarzy i pracowników Il Messaggero w 145. rocznicę powstania tej gazety. Zachęcił redakcję do rzetelnego kontynuowania misji dziennikarskiej, podkreślając jej wagę w epoce, gdy coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszywych wiadomości.

Dziennik Il Messaggero powstał w Rzymie i wyróżniał się przede wszystkim zwięzłością informacji i nastawieniem sprawozdawczym, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w stolicy. W ciągu swej historii relacjonował m.in. wydarzenia z frontu I wojny światowej, czy też upadek rządów Mussoliniego i wkroczenie wojsk amerykańskich do Rzymu.

>>> Papież: wielką pustką jest poszukiwanie tylko tych odpowiedzi, których się spodziewamy

W swoim przesłaniu Franciszek poświęcił dużo miejsca zbliżającemu się rokowi jubileuszowemu. Wskazał, że choć odbędzie się on w Rzymie, to jednak zainteresowanie nim będzie miało zasięg europejski, a nawet ogólnoświatowy. Przypomniał, że czerpiąc z tradycji biblijnej rok jubileuszowy ma na celu „umieścić w centrum naszego życia pojednanie z Bogiem i między sobą”. Znakiem tego pojednania jest „zerwanie łańcuchów zła, niewolnictwa i przemocy, zniekształcających ludzką godność”. Jest to czas pogłębionej refleksji i proszenia Boga o przebaczenie, w ufności wobec Jego miłosierdzia.

Fot. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

>>> Halina Frąckowiak jako jedyna Polka będzie na spotkaniu artystów z papieżem

Papież przypomina, że choć źródło jest religijne, to jednak sam rok jubileuszowy ma również wymiar czysto etyczny. „Wychodząc od jednostek, obejmuje wszystkie relacje międzyludzkie, z zamiarem promowania wizji bardziej sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa, w którym błędy i winy są wybaczane, tym, którzy popełnili zło, pomaga się w odnowie życia, przywraca się sprawiedliwość i w ten sposób sprzyja się pojednaniu i budowaniu świata, który jest bardziej zjednoczony, a przede wszystkim bardziej ludzki” – pisze Franciszek. Organizatorzy spodziewają się, że w czasie Jubileuszu 2025 do Rzymu przybędzie ponad 32 mln pielgrzymów i turystów u całego świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze