fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kościoły Europy wzywają do uznania i poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy

Potępiamy bezprawne i okrutne wtargnięcie Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nie ma powodu, który usprawiedliwiałby agresję na niepodległe państwo: politycznego, prawnego czy moralnego. Wspieramy naród Ukrainy, który pragnie obronić swą ziemię. Terytorialną integralność Ukrainy powinien uznać cały świat – stwierdza oświadczenie Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), uchwalone na zakończenie jej XVI zgromadzenia ogólnego, które w dniach 15-20 czerwca odbyło się w Tallinie. Obradowano pod hasłem „Pod błogosławieństwem Bożym tworzyć przyszłość”. Dokument w sprawie Ukrainy był jednym z trzech, ogłoszonych w ostatnim dniu spotkania, pozostałe dotyczyły zmian klimatycznych i kryzysu ekologicznego oraz migracji i przemieszczania się ludzi.

„Modlimy się za tych, którzy cierpią w wyniku następstw tej wojny. Smucimy się z powodu niezliczonych śmierci kobiet, mężczyzn, młodych i starych, z powodu ran, bólu i urazów. Smucimy się razem z tymi, którzy musieli opuścić swe domostwa i bliskich. «Płaczemy z tymi, którzy płaczą» (Rz 12, 15-18)” – czytamy w oświadczeniu KEK-u. Uczestnicy zgromadzenie ogólne tej organizacji wysoko oceniło wysiłki Kościołów i chrześcijan, którzy pospieszyli z pomocą humanitarną i duchową dla poszkodowanych i nadal to czynią.

>>> Abp Szewczuk podziękował ambasadorowi Portugalii za pomoc w organizacji udziału Ukraińców w ŚDM

Uczestnicy obrad potępili groźbę użycia broni jądrowej, a łamania praw człowieka, nawet w kontekście wojny, nie można usprawiedliwiać. „Ci, którzy rozpętali tę wojnę, którzy propagują kłamstwa i dezinformację, powinni ponieść odpowiedzialność za to wszystko” – podkreślono w dokumencie.

Fot. EPA/OLEG PETRASYUK Dostawca: PAP/EPA.

Zgromadzenie ogólne KEK-u wezwało Kościoły, rządy i społeczeństwo obywatelskie do poparcia oporu Ukrainy przeciw agresji ze strony Rosji. „Droga do przyszłego pokoju nie będzie łatwa. Kościoły, zwłaszcza te, które są obecnie podzielone na szczeblu politycznym lub regionalnym, nie powinny sprzyjać konfliktowi, ale winni być budowniczymi pokoju, działać na rzecz sprawiedliwości i prawdy, bronić praw człowieka” – stwierdza oświadczenie nt. Ukrainy.

>>> Ukraiński religioznawca: wobec większości biskupów „promoskiewskich” można wszcząć sprawy sądowe

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i skupia obecnie 114 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, liczących łącznie ponad 380 mln wiernych. Zgromadzenie ogólne, będące jej najwyższym forum, jest zwoływane zwykle co 5 lat – poprzednie obradowało w 2018 w Nowym Sadzie (Serbia). Obecne spotkanie w Tallinie zorganizowały wspólnie Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański i Prawosławny Kościół Estonii (Patriarchatu Konstantynopolskiego).

W czasie tego posiedzenia wybrano m.in. nowe władze organizacji. Na jej czele stoi obecnie \prawosławny arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii (Patriarchat Konstantynopola) Nicetas (Loulias), a jego zastępcami zostali anglikańska biskupka dr Dagmar Winter i ks. Frank Kopania z niemieckiego Kościoła Ewangelickiego. Wyłoniono również nowy, 17-osobowy skład Biura Zarządzającego, w którym znalazł się m.in. ks. Krzysztof Pikulski z Kościoła Polskokatolickiego, i tzw. Rezerwę Wyborczą liczącą 8 osób. Kościół rzymskokatolicki nie należy do KEK-u, ale blisko z nią współpracuje za pośrednictwem m.in. Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze