epa06343432 Pope Francis arrives for his weekly general audience in St. Peter’s Square, Vatican City, 22 November 2017. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Papież rozmawiał o korytarzach humanitarnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Korytarze humanitarne dla uchodźców były tematem piątkowej rozmowy papieża Franciszka z założycielem rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego, Andreą Riccardim – poinformowano w nocie organizacji, która niesie w ten sposób pomoc migrantom, głównie z Syrii.

Wspólnota Sant’Egidio wypracowała model pomocy humanitarnej udzielanej przede wszystkim rodzinom uchodźców z Syrii, przebywającym w obozach w Libanie.

Przylatują oni do Rzymu samolotami, a następnie otrzymują na miejscu wsparcie w postaci dachu nad głową, edukacji dla dzieci, poszukiwania szans zawodowych dla dorosłych.

Mosty humanitarne organizowane są we współpracy z rządem Włoch, a także z federacją Kościołów ewangelickich i waldensami. Ten rodzaj pomocy przedstawiany jest jako alternatywa dla niebezpiecznych podróży na łodziach przez Morze Śródziemne, w które uciekinierów wysyłają bandy przemytników.

Do tej pory do Włoch przybyło dzięki tej inicjatywie organizacji osób świeckich około tysiąca syryjskich uchodźców.

W nocie wydanej po spotkaniu Franciszka z Riccardim, zorganizowanym w związku ze zbliżającą się 50. rocznicą utworzenia Wspólnoty Świętego Idziego, podkreślono, że głównym tematem rozmowy było przyjmowanie migrantów i uchodźców oraz ich integracja, ze szczególnym naciskiem na tworzenie korytarzy humanitarnych. Stały się one – dodano w komunikacie – „wzorem nie tylko dla Włoch, ale też dla Europy”.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież rozmawiał o korytarzach humanitarnych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze