Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Papież rozwiązał radę Zakonu Maltańskiego i zdecydował o jego reformie

Ojciec Święty rozwiązał Radę Suwerennego Zakonu Maltańskiego, powołał jego nowe tymczasowe kierownictwo oraz zwołał Nadzwyczajną Kapitułę Generalną, z zatwierdzonym przez siebie nowym regulaminem, która odbędzie się 25 stycznia przyszłego roku. Ponadto promulgował nowe konstytucje Zakonu Maltańskiego. Papieski dekret opublikowano dziś w Watykanie.

W dekrecie Ojciec Święty podkreślił, że papieże, począwszy od Pascala II, „interweniowali, aby potwierdzić tożsamość, podtrzymać działania, pomóc przezwyciężyć kryzysy, a także zagwarantować istnienie i rozwój Zakonu Maltańskiego. Zaznaczył, że zależy on od Stolicy Apostolskiej. Wyznał: „z ojcowską troską i niepokojem śledziłem postępy Zakonu w tych latach, doceniając dzieła prowadzone w różnych częściach świata, także dzięki hojnemu wkładowi członków i wolontariuszy, a także dostrzegając potrzebę zapoczątkowania głębokiej odnowy duchowej, moralnej i instytucjonalnej całego Zakonu, zwłaszcza i nie tylko członków I klasy, ale także II klasy”.

>>> Zakon Maltański ma nowego przełożonego

Franciszek przypomniał, że udzielił specjalnych uprawnień swemu specjalnemu delegatowi, kardynałowi Silvano Tomasi. Ogłosił nową konstytucję, odwołał dotychczasowy zarząd i ustanowił tymczasowy. W skład nowej rady wchodzą: Emmanuel Rousseau jako Wielki Komandor, Riccardo Paternò di Montecupo jako Wielki Kanclerz, Alessandro de Franciscis jako Wielki Szpitalnik oraz Fabrizio Colonna jako Skarbnik.

Fot. EPA/DANILO DI GIOVANNI

Papież zwołał również kolejną Nadzwyczajną Kapitułę Generalną na 25 stycznia 2023 roku, którą przygotuje Delegat Specjalny i Namiestnik Wielkiego Mistrza Fra John Dunlpa, wspomagany przez Radę Tymczasową.

>>> Czy zakon krzyżacki nadal istnieje?

Zakon Maltański składa się z trzech klas. Pierwszą tworzą Kawalerowie Sprawiedliwości- profesi, oraz kapelani konwentualni, którzy muszą składać śluby ubóstwa czystości i posłuszeństwa, i żyją życiem zakonnym. Druga klasa to kawalerowie i damy posłuszeństwa. Należący do drugiej klasy zobowiązują się do życia w doskonałości chrześcijańskiej, stosownie do swego stanu, w duchu zakonu i w zakresie jego dzieł. Wreszcie „trzecia klasa” składa się z członków świeckich, którzy nie składają żadnych ślubów ani przyrzeczeń zakonnych. Tylko osoby należące do pierwszej klasy mogą jak dotąd zostać wybrane na Wielkiego Mistrza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze