fot. CLAUDIO PERI, PAP/EPA.

Papież: skandale finansowe i seksualne wywołały podejrzenia między księżmi

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przyznał, że duchowieństwo „w ostatnich latach otrzymało ciosy z powodu skandali finansowych i seksualnych”, które wywołały klimat podejrzeń. Jego słowa odczytano w czwartek podczas liturgii pokutnej w bazylice świętego Jana na Lateranie.

Tekst rozważań Franciszka nieobecnego z powodu – jak wyjaśnił Watykan – „lekkiej niedyspozycji” przeczytał papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis. Tematem była „gorycz w życiu księdza”.

Klimat „podejrzeń wpłynął drastycznie na to, że relacje stały się bardziej chłodne i formalne”, pełne podejrzeń między księżmi – zaznaczył papież. „Wydaje się, że chodzi o to, by wszystko zniszczyć”, „wywołać podejrzenia” – dodał.

ksiądz koloratka

Fot. unsplash

>>> Watykan: papież zmienił plany z powodu niedyspozycji

Zauważył następnie: „Pytanie, jakie stawiamy sobie, kiedy spotykamy nowego współbrata, nasuwa się w ciszy: kogo mam naprawdę przed sobą, czy mogę mu ufać?”.

Franciszek dodał, że „w obliczu skandali szatan kusi” nakłaniając do wizji Kościoła zgodnie z zasadą „w środku zostają ci bez skazy, precz z tymi, którzy błądzą”. „Mamy fałszywe pojęcie walczącego Kościoła, rodzaju kościelnego purytanizmu” – ocenił papież.

„Publiczne i nagłośnione grzechy kleru sprawiły, że wszyscy stali się bardziej ostrożni i mniej gotowi do zacieśniania znaczących więzów” – stwierdził Franciszek.

Zobacz także
Wasze komentarze