Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Papież spotkał się z prezydent Tanzanii. Jakie kwestie poruszyli podczas rozmowy?

Franciszek przyjął 12 lutego w Watykanie prezydent Tanzanii Samię Suluhu Hassan, która następnie spotkała się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. s tosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp Paul Richard Gallagher.

Ogłoszony po tym wydarzeniu komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, iż „w toku serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków istniejących między Stolicą Apostolską a Tanzanią”. Podkreślono zwłaszcza ważną rolę odgrywaną w tym kraju przez Kościół katolicki na rzecz ludności, szczególnie w dziedzinach charytatywnej, oświatowej i opieki zdrowotnej. Poruszono też zagadnienia dotyczące kontekstu społecznego w Tanzanii i wyzwań, jakie musi ona podejmować. Ponadto wymieniono poglądy nt. sytuacji regionalnej i międzynarodowej, wyrażając życzenie coraz większego wspierania pokoju.

>>> Tanzania. Sprzątanie sumień i podwórka [MISYJNE DROGI]

Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Samia Hassan Suluhu urodziła się 27 stycznia 1960 na Zanzibarze, który do 1964 był samodzielnym wyspiarskim państwem afrykańskim. Wkrótce po ukończeniu szkoły średniej w 1977 rozpoczęła pracę w Ministerstwie Planowania i Rozwoju jako referentka. W 1986 ukończyła Instytut Zarządzania Rozwojem (obecnie Uniwersytet Mzumbe) z dyplomem z zakresu administracji publicznej. Pracowała następnie przy projekcie finansowanym przez Światowy Program Żywnościowy. W latach 1992-94 na Uniwersytecie Manchesterskim ukończyła studia podyplomowe z ekonomii. W 2015 uzyskała tytuł magistra w dziedzinie rozwoju gospodarczego społeczności. W 2000 rozpoczęła działalność polityczną jako członkini specjalna Izby Reprezentantów Zanzibaru, po czym prezydent wyspy Amani Karme mianował ją ministrem. Od 2010 zasiadała w Zgromadzeniu Narodowym Tanzanii. Piastowała potem różne stanowiska rządowe. W 2015 została wiceprezydentem kraju za kadencji Johna Magufulego, a w 5 lat później oboje zostali ponownie wybrani na te urzędy. Gdy Magufuli zmarł 17 marca 2021, Samia Suluhu jako wiceprezydent przejęła jego obowiązki i w 2 dni później została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta na stanowisku głowy państwa w Tanzanii. Jest też drugą osobą pochodzącą z Zanzibaru, pełniącą funkcję prezydenta tego kraju.

>>> Tanzania: co najmniej 22 górników w nielegalnej kopalni złota zginęło pod osuwiskiem

S. Suluhu jest drugim politykiem z Tanzanii, którą przyjął Franciszek. Wcześniej – 21 marca 2013, w dwa dni po uroczystym rozpoczęciu pontyfikatu – wizytę papieżowi złożył ówczesny premier tego kraju Mizengo Kayanza Peter Pinda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze