EPA/GREGORIO BORGIA

Papież tańczy z chasydami

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ochrona żydowskich cmentarzy w Europie i przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym wobec dzieci – to niektóre spośród tematów, podjętych podczas wczorajszej audiencji Franciszka dla delegacji chasydów na czele z rabinem Edgarem Gluckiem członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej i naczelnym rabinem Galicji. Audiencja przebiegała w radosnej atmosferze. W krótkim filmie opublikowanym na Youtubie widać, jak papież porusza się w rytm żydowskiej serenady „Long years shall satiate him”, którą wykonali członkowie delegacji.

W poniedziałek papież Franciszek przyjął podczas 45-minutowej audiencji delegację chasydów wraz z mieszkającym w Nowym Jorku rabinem Edgarem Gluckiem członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej i naczelnym rabinem Galicji. Wśród uczestników spotkania był się też syn rabina Glucka, Zvi Gluck, założyciel i przewodniczący żydowskiej organizacji „Amudim”, zajmującej się pomocą ofiarom nadużyć i uzależnień.

Jak relacjonuje Zvi Gluck w wywiadzie dla „Yeshiva World News”, znaczna część spotkania poświęcona była rozmowom na temat ochrony żydowskich cmentarzy w Europie i na świecie. Papież zapewnił o chęci pomocy w ratowaniu nekropolii, niszczonych m. in. przy okazji budowy dróg i budynków mieszkalnych. Podczas audiencji poruszano także tematy przeciwdziałania nadużyć seksualnych względem dzieci oraz budowania jedności pomiędzy grupami wyznaniowymi.

Zvi Gluck udostępnił też krótki komentarz dotyczący przebiegu spotkania z papieżem na Facebooku: „’Zero tolerancji. Zero tolerancji. Zero tolerancji’ powiedział papież Franciszek do rabina Glucka. ‚Musimy zapewnić dzieciom bezpieczeństwo’” – brzmi internetowy komentarz Glucka do zamieszczonych zdjęć z wczorajszej audiencji.

Watykańskie spotkanie było kontynuacją prywatnej rozmowy rabina Glucka z papieżem Franciszkiem, podczas jego ubiegłorocznej wizyty w Krakowie. Wówczas naczelnym rabinem Galicji, który zrelacjonował mu zjawisko niszczenia cmentarzy żydowskich w Europie i na innych kontynentach. Jak relacjonuje serwis Yeshiva World News, Ojciec Święty miał wówczas zadeklarować swoją pomoc i zaprosić rabina Glucka do Watykanu.

Audiencja przebiegała w radosnej atmosferze. W krótkim filmie opublikowanym na Youtubie widać, jak papież Franciszek porusza się w rytm żydowskiej serenady „Long years shall satiate him”, którą wykonali członkowie delegacji.

Edgar Gluck (Chaim Baruch) urodził się w 1936 r. w Hamburgu w rodzinie polskich Żydów. Jest chasydem izbickim (nurt ten wywodzi się od XIX-wiecznego cadyka Mordechaja Josefa Leinera). W 1957 r. został rabinem, ukończył też Long Island University. Pracował w instytucjach stanu Nowy Jork – w wydziale ds. młodzieży i w policji. W 1987 r. został członkiem Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Amerykańskiego Dziedzictwa Zagranicą, zajmującej się m.in. odzyskiwaniem mienia obywateli USA.

Jako strażak ochotnik uczestniczył w akcji ratunkowej po zamachach na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Pomagał też mieszkańcom Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina w 2005 r.

W tym samym roku został naczelnym rabinem Galicji. Wielokrotnie uczestniczył w styczniowych obchodach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i spotykał się z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem. Był obecny w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau podczas wizyt dwóch papieży: Benedykta XVI w 2006 i Franciszka w 2016 r.

Komentując obecność Franciszka w tym miejscu rabin Gluck powiedział KAI, iż „papież dał do zrozumienia, że ludzie, którzy oddali lub niemal oddali swe życie, by ratować Żydów, to coś najważniejszego w historii”. – Mamy w Izraelu muzeum, które rozdaje wyróżnienia, ale ten papież robi to z głębi swego serca. Za jego szczerość i uczucie, z jakim to zrobił, możemy tylko podziękować. Oby żył długo – życzył naczelny rabin Galicji.

Od 2008 r. wchodzi w skład Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej – naczelnej rady rabinackiej, zrzeszająca rabinów zatrudnionych przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Koordynuje ona działania Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, m.in. ustala standardy koszerności.

Papież tańczy z chasydami
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze