PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież w Koloseum: świętym prawem jest wołanie o pokój

„Świętym prawem jest wołanie o pokój” – powiedział papież Franciszek we wtorek w rzymskim Koloseum, gdzie wraz z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich i religii modlił się o pokój w Ukrainie i na całym świecie.

Podczas spotkania odczytany został apel o pokój: „Dość wojny. Zatrzymajmy każdy konflikt. Niech zamilknie broń”. Wydarzenie to zakończyło spotkanie pod hasłem „Wołanie o pokój”, zorganizowane przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio (Świętego Idziego). Nawiązuje ono do modlitewnego spotkania międzyreligijnego w Asyżu zwołanego przez św. Jana Pawła II w 1986 r.

>>> Ukraińcy – za wstawiennictwem św. Jana Pawła II – modlą się o pokój

Wojna to „porażka polityki”

Papież Franciszek mówił w Koloseum: „W tym roku nasza modlitwa stała się wołaniem, ponieważ dzisiaj pokój jest ciężko naruszany, raniony, deptany i to w Europie, która w zeszłym wieku przeżyła tragedie dwóch wojen światowych”.

„Niestety od tamtego czasu wojny nigdy nie przestały wykrwawiać i zubażać ziemi, a moment, jaki przeżywamy ,jest szczególnie dramatyczny” – stwierdził.

Papież mówił, że pokój jest „duszony w wielu regionach świata, upokarzany przez tyle przemocy, odmawiany nawet dzieciom i starcom”. Wojna to „porażka polityki” – powiedział. Jak zaznaczył, „świętym prawem” jest wołanie o pokój, ale jest ono często uciszane nie tylko przez „retorykę wojenną, ale także przez obojętność” oraz nienawiść, rosnącą podczas walk. Franciszek wskazywał, że wołania o pokój „nie można zdusić” i zasługuje ono na wysłuchanie. Przywołał apele o pokój i dialog, jakie kierował święty Jan XXIII w 1962 roku, gdy świat stanął w obliczu zagrożenia konfliktu nuklearnego.

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Franciszek wraz z innymi przedstawicielami religii podpisał apel o pokój. Zawarto w nim słowa: „Ze stanowczym przekonaniem mówimy: 'dość wojny’. Zatrzymajmy każdy konflikt”.

„Niech zamilknie broń, niech ogłoszone zostanie natychmiast powszechne zawieszenie broni. Niech zacznie się dialog, by zlikwidować zagrożenie ze strony broni nuklearnej” – podkreślono.

W tekście apelu wystosowanego do świata zawarto też wezwanie o jak najszybsze negocjacje, zdolne doprowadzić do „sprawiedliwych rozwiązań na rzecz stabilnego i trwałego pokoju”. „Ludzkość musi położyć kres wojnom albo to wojna położy kres ludzkości” – te słowa zabrzmiały w Koloseum. Wystosowany został też apel o uwolnienie świata od „nuklearnego koszmaru”.

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze