Papież, z powodu przeziębienia, odwołuje swój udział w wielkopostnych rekolekcjach
Podczas modlitwy Anioł Pański, papież powiedział wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra, że z powodu przeziębienia musi odwołać swój udział w rekolekcjach wielkopostnych pod Rzymem. Miał na nie pojechać do miasteczka Ariccia ze współpracownikami z Kurii Rzymskiej .
Franciszek, podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański, wiele razy kaszlał w czasie swojego przemówienia. Dodał, że będzie śledzić trwające do piątku rekolekcje z Watykanu, gdzie zostaje. Począwszy od czwartku Franciszek ograniczył swe obowiązki i audiencje, co Watykan wyjaśnił „lekką niedyspozycją”.
Proszę was, byście pamiętali w modlitwie o rekolekcjach Kurii Rzymskiej, które rozpoczną się dziś wieczorem w Ariccii. Niestety przeziębienie zmusza mnie do tego, bym w tym roku w nich nie uczestniczył. Stąd będę śledził rozważania. Duchowo łączę się z Kurią i ze wszystkimi osobami, które przeżywają chwile modlitwy, odbywając rekolekcje w domu. (Franciszek)
Modlitwa Anioł Pański
„Niech Dziewica Maryja, Matka Tego, który zmiażdżył głowę węża, pomoże nam w okresie Wielkiego Postu zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem; a my również będziemy zwycięzcami tak, jak On” – wezwał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o Jezusie na pustyni i kuszeniu przez diabła, co było początkiem Jego czterdziestodniowego postu. Diabeł trzykrotnie stawia Jezusa w trudnej sytuacji kusząc Go. Pierwsza pokusa nawiązywała do faktu, że Jezus był głodny i szatan zasugerował mu, aby zamienił kamienie w chleb a odpowiedź Jezusa jest jasna, że „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.
Przy drugiej pokusie diabeł sugeruje Jezusowi, aby stanął na narożniku świątyni i rzucił się w dół. „Jezus nie daje się speszyć, ponieważ każdy, kto wierzy wie, że Bóg nie wystawia go na próbę, lecz powierza się Jego dobroci i odpowiada: `Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego`” – wyjaśniał Franciszek. W trzeciej pokusie szatan namawia Jezusa, by oddał mu pokłon i chce tym samym odciągnąć Jezusa od wypełniania swojej misji, oferując mu perspektywę mesjanizmu politycznego. „Ale Jezus odrzuca bałwochwalstwo ludzkiej władzy i chwały, a ostatecznie odpędza kusiciela, mówiąc: „Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz” – powiedział Franciszek.
Papież zwrócił uwagę, że i dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, aby kusić ich swoimi nęcącymi propozycjami, dołącza swój głos do wielu innych, które próbują oswoić sumienie. „Z wielu stron docierają przesłania i zachęcają by dać się skusić, aby doświadczyć odurzenia wykroczeniem” – mówił Franciszek i wyjaśnił, że pokusa jest próbą podążania drogami alternatywnymi wobec dróg Bożych, „dających nam poczucie samowystarczalności i cieszenia się życiem, będącym celem samym w sobie”. Ojciec Święty przestrzegł, że „wszystko to jest iluzoryczne: bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów egzystencji”. Na zakończenie papież wezwał: „Niech Dziewica Maryja, Matka Tego, który zmiażdżył głowę węża, pomoże nam w tym okresie Wielkiego Postu zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem; a my również będziemy zwycięzcami tak, jak On”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |