Fot. pixabay

Czy wystarczająco często modlisz się do Ducha Świętego?

Za mało się modlimy do Ducha Świętego – mówił bp Henryk Tomasik w czasie mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wczoraj odbyła się ostatnia sesja plenarna II Synodu Diecezji Radomskiej.

bp Henryk Tomasik, fot. Wikipedia



>>> Nie modliłem się regularnie. Znalazłem na to dobry sposób!

W trakcie spotkania omówiono i przegłosowano dokumenty synodalne. Zakończenie synodu wyznaczono na 18 kwietnia 2020 r. W homilii bp Tomasik mówił, że „mamy świadomość jednego braku – błagania Ducha Świętego i Jego obecności”. – Wszyscy za mało się modlimy do Ducha Świętego o to, abyśmy byli prawdziwym Kościołem – mówił ordynariusz radomski.

Modlimy się o moc Ducha Świętego, aby pogłębiło się życie duchowe nas wszystkich, abyśmy dobrze odczytywali znaki czas, aby ożywiła się nasza aktywność duszpasterska, aby pogłębiła się wiara całego ludu diecezji radomskiej. (bp Tomasik)

Biskup modlił się, abyśmy pokonali nasze indywidualizmy, i patrzyli w kierunku Chrystusa. – Modlimy się o poczucie odpowiedzialności za Kościół. Ten dar jest potrzebny każdemu chrześcijaninowi – zakończył biskup.

Zadania synodu

Ks. prof. Stanisław Łabendowicz, sekretarz drugiego synodu diecezjalnego powiedział, że w trakcie synodu pracowało 10 komisji m.in. nauki, kultu Bożego, duchowieństwa, życia konsekrowanego czy duszpasterstwa charytatywnego. – Ten synod ma ożywić wiarę całego Kościoła radomskiego. Trzeba odnowić duszpasterstwo rodzin, czy działalność innych grup formacyjnych. To również kwestia nauczania, bo jesteśmy po kolejnych rzymskich synodach i trzeba wcielać w życie postanowienia z tych spotkań na płaszczyźnie społecznej czy kulturalnej – powiedział ks. Łabendowicz. Dodał, że wyzwaniem będzie wdrażanie postanowień synodalnych. – Dotyczy to tworzenia rad duszpasterskich w parafiach. Jest też wiele zaleceń z duszpasterstwa rodzin w parafiach; zaleceń, które są bardzo potrzebne – zwrócił uwagę ks. Łabendowicz.

>>> Franciszek: niech Duch Święty uczy nas słuchania sercem

Ks. Henryk Dziadczyk, proboszcz z Przedborza poinformował, że w jego parafii taka rada duszpasterska istnieje od 5 lat. – Są to osoby, które są blisko parafii, które angażują się w życie parafialne. To nie mogą być osoby przypadkowe. Działalność takiej rady jest potrzebna. Z własnego doświadczenie powiem, że nie dostrzegam wielu spraw i doradztwo większej grupy osób jest tutaj nieocenione – powiedział ks. Dziadczyk.

kazanie biskup kościół ambona

Fot. cathopic

II Synod Diecezji Radomskiej rozpoczął obrady 8 listopada 2008 r., a zwołał go ówczesny biskup radomski śp. abp Zygmunt Zimowski. Hasłem synodalnym są słowa: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”, a celem pierwszorzędnym jest „pomoc biskupowi diecezjalnemu w pełnieniu jego funkcji pasterskiej w diecezji poprzez pogłębienie i umocnienie wiary i budowanie wspólnoty Kościoła radomskiego opartej na miłości i wzajemnym zaufaniu. Po półrocznych obradach, 18 kwietnia 2009 r., Synod został przerwany z mocy prawa kanonicznego, gdy papież Benedykt XVI odwołał abp. Zimowskiego z Radomia i powierzył mu przewodniczenie jednej z dykasterii watykańskich. Obrady synodu zostały wznowione decyzją Biskupa Henryka Tomasika 17 listopada 2011 r.

Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, utworzonym przez kapłanów, osoby zakonne i świeckich Kościoła diecezji, zwołanym i prowadzonym przez biskupa, dla „ponownego opisania i zdefiniowania” oblicza Kościoła partykularnego. Jego celem jest refleksja nad sytuacją społeczno-duszpasterską Kościoła w diecezji, poprzez odczytanie znaków czasu i nakreślenie najważniejszych zadań na przyszłość. Efektem prac Synodu ma być odnowienie w diecezji nauki teologii, duszpasterstwa i prawa kościelnego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze