fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież zachęcił Polaków, by dążyli do świętości

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Miejcie odwagę pragnąć «skarbu w niebie», jaki obiecał nam Chrystus!” –zachęcił Ojciec Święty pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, pielgrzymka do apostolskich korzeni chrześcijaństwa jest stosownym momentem, by szukać odpowiedzi na pytania zasadnicze, jak to, nad którym zastanawiamy się dzisiaj: Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Szukajcie jej w świetle świadectwa wiary, nadziei i miłości naśladowców Chrystusa, począwszy od apostołów Piotra i Pawła, aż do świętych naszych czasów. Miejcie odwagę pragnąć „skarbu w niebie”, jaki obiecał nam Chrystus! Z serca wam błogosławię.

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dzisiejszą katechezą Ojciec Święty rozpoczyna nowy cykl poświęcony przykazaniom. W Ewangelii pewien człowiek pyta Jezusa, w jaki sposób możemy otrzymać życie wieczne? (por. Mk 10,17-21). W tym pytaniu kryje się pragnienie życia pełnego, nieskończonego. Jest ono w każdym z nas: jak można zaleźć życie, życie w obfitości? Jezus odpowiada: „Znasz przykazania” (w. 19) i cytuje część Dekalogu. Jest to proces pedagogiczny, poprzez który Jezus chce prowadzić od młodości do dojrzałości. Takie przejście dokonuje się, kiedy zaczynamy akceptować swoje ograniczenia, nabieramy dystansu do siebie i uświadamiamy sobie to, „czego nam brakuje” (por. w. 21). Jezus w Ewangelii mówi: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić” (Mt 5, 17). To On obdarza spełnieniem. Na to przyszedł. Proponuje owemu człowiekowi, by przestał żyć samym sobą, swoimi dziełami, swoimi dobrami i – właśnie dlatego, że brakuje mu życia w pełni – by opuścił wszystko i poszedł za Nim. W tym zaproszeniu Jezusa nie ma propozycji ubóstwa, lecz bogactwa, tego prawdziwego: „będziesz miał skarb w niebie” (w. 21). W następnych katechezach weźmiemy dwie tablice Mojżesza jako chrześcijanie, trzymając się ręką Jezusa, aby podążając za Nim przejść od złudzeń młodości do skarbu, który jest w niebie.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. neoprezbiterzy z diecezji opolskiej i gliwickiej; Grupa młodzieży – laureaci XI edycji małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia; Grupa ministrantów z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Kłodzka; Pielgrzymka ministrantów i ich rodzin z Międzyzdrojów i Świnoujścia; Pielgrzymi z parafii św. Mikołaja z Sidziny (arch. krakowska); z parafii św. Antoniego Padewskiego w Pludrach (diec. opolska); Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu; Uczniowie i nauczyciele z 10 Liceum Ogólnokształcącego przy parafii św. Floriana w Krakowie; Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Nowogardu.

Zobacz także
Wasze komentarze