fot. PAP/EPA

Papież do zakonnic i zakonników: idźcie pod prąd w dzisiejszym świecie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w piątkową uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) apelował do zakonnic i zakonników, by „szli pod prąd” w świecie, który odrzuca ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nie patrzcie w ekran telefonu, ale w oczy brata – dodał.

Papież odprawił w bazylice watykańskiej mszę w święto obchodzone po raz 22. jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Zwracając się do przedstawicieli zakonów i zgromadzeń, Franciszek mówił w homilii: „Dzisiejszy gorączkowy rytm życia prowadzi nas do zamknięcia wielu drzwi na spotkanie, często z obawy przed drugim. Stale otwarte są drzwi centrów handlowych i połączeń sieciowych”.

„Ale w życiu konsekrowanym – dodał – tak nie jest: brat i siostra, których daje mi Bóg, są częścią mojej historii, są darem, którego należy strzec”.

Papież zachęcał: „Niech się nie zdarza, by patrzeć bardziej na ekran telefonu komórkowego niż w oczy brata, lub skupiać się bardziej na naszych programach niż na Panu”.

Przestrzegał przed koncentrowaniem się na „projektach, technikach i strukturach”, bo wtedy – stwierdził – „życie konsekrowane przestaje przyciągać i już nie przekazuje nic światu, nie rozkwita”.

Franciszek mówił, że naśladowanie ubogiego, czystego i posłusznego Jezusa musi być odpowiedzią na mentalność świata.

„Gdy życie świata stara się gromadzić, życie konsekrowane porzuca przemijające bogactwa” – wyjaśnił.

Dodał też: „Gdy życie świata dąży do przyjemności i zachcianek swego +ja+, to życie konsekrowane uwalnia uczucia od wszelkiego posiadania, aby w pełni kochać Boga i innych. Gdy życie świata upiera się, by czynić to, co się chce, to życie konsekrowane wybiera pokorne posłuszeństwo jako największą wolność”.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego zakonnice pracujące w Watykanie dostały w piątek od papieża pierwiosnki – podał dziennik „L’Osservatore Romano”.

 

Papież do zakonnic i zakonników: idźcie pod prąd w dzisiejszym świecie
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze