Seminarium zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk w Rzymie, które odbyło się wraz z papieżem Franciszkiem na audiencji 24 listopada w Watykanie. Obradom, trwającym w dniach 23-24 bm., towarzyszyło hasło „Narkotyki: problemy i rozwiązania tej plagi światowej”. Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE

Papież zatwierdził 8 dekretów dotyczących 116 sług Bożych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia 8 dekretów dotyczących łącznie 116 osób. Ogłosił to w czasie audiencji, jakiej udzielił prefektowi tego urzędu kard. Angelo Amato 21 grudnia w Watykanie.

W tym gronie są: jeden błogosławiony i jedna sługa Boża, a odnoszące się do nich dekrety mówią o uznaniu cudów przypisywanych ich wstawiennictwu, 109 męczenników zamordowanych „z nienawiści do wiary” w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-37 oraz dwaj kapłani, dwie siostry i jeden świecki – w tym wypadku chodzi o uznanie cnót heroicznych.

Jako pierwszy na liście, ogłoszonej 22 bm. przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, znajduje się hiszpański kapłan, pijar bł. Faustyn Míguez (1831-1925), założyciel Zgromadzenia Córek Boskiej Pasterki, beatyfikowany 25 października 1998 przez św. Jana Pawła II. Dekret uznaje prawdziwość cudu, przypisywanego jego wstawiennictwu.

Podobnie jest ze sługą Bożą Leopoldyną Naudet (1773-1834). Była ona Włoszką, założyła Zgromadzenie Sióstr od Świętej Rodziny.

Z kolei dekret uznaje męczeństwo kapłanów Mateusza Casalsa i Teofila Casajúsa, brata Ferdynanda Saperasa i ich 106 towarzyszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi Panny, zamordowanych z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-37.

Pięć następnych dokumentów, zatwierdzonych przez Ojca Świętego, dotyczy uznania cnót heroicznych następujących sług Bożych:

– ks. Jana Chrzciciela Fouque’a (1851-1926) z Francji,

– zakonnika-pasjonisty o. Wawrzyńca (Lorenzo) od Ducha Świętego (imię świeckie: Egidio Marcelli; 1874-1953),

– s. Marii Rafaeli od Świętego Serca Jezusa (w świecie: Sebastiana Lladó y Sala; 1814-99), Hiszpanki z Majorki, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Świętych Serc Jezusa i Maryi,

– s. Klelii Merloni (1861-1930), Włoszki, założycielki Instytutu Najświętszego Serca Jezusa,

– Izydora Zorzano Ledesmy (1902-42), Hiszpana, świeckiego członka Opus Dei.

Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO PRESS OFFICE

Zobacz także
Wasze komentarze