Paramenty liturgiczne i nie tylko. Złote – nie zawsze skromne [SACROEXPO]
Na Sacroexpo w Kielcach można znaleźć wszystko, co może przydać się w dziedzinie kultu religijnego, a także w życiu parafii. Wystawcy prezentują tutaj monstrancje, szaty liturgiczne, świece, kadzidła, wina mszalne, rzeźby, ikony, a także usługi ułatwiające życie duchownych.
Idąc przez hale pełne wystawców, można odnieść wrażenie przepychu. Sztuka sakralna raczej nie kojarzy się z minimalizmem. Ma to swój klimat, ale chyba każdy po chwili poszukiwań może znaleźć coś, co przypadnie mu do gustu. Oczywiście większość odwiedzających stanowią duchowni i osoby konsekrowane. To oni są najbardziej zainteresowani tym, jak upiększyć lub polepszyć rzeczywistość w swojej wspólnocie.
>>> Sacroexpo 2023 w obiektywie [GALERIA]
Na bogato
Sam jeszcze do niedawna nie podzielałbym stwierdzenia, że kościoły i kaplice jako miejsca kultu powinny być „bogato” wyposażone. Często słyszałem argument, i sam się z nim zgadzałem, że przecież Bóg przyszedł na świat w żłobie, więc nie potrzebuje drogocennych ołtarzy, aby wejść w rzeczywistość człowieka. To oczywiście prawda. Bóg wchodzi w ludzką nędzę. To Jego postawa i Jego wybór, Jego miłosierdzie. Teraz jednak zmieniłem zdanie i uważam, że zdecydowanie powinniśmy raczej przyjąć postawę mędrców ze Wschodu, którzy przynoszą Jezusowi to, co najlepsze, w tym przecież także złoto. To nie fanaberia, a raczej podkreślenie porządku rzeczy, w których sprawy Boże są na pierwszym miejscu.
Drogie materiały, złoto, ozdoby, przebogata architektura świątyń zawsze niosą ze sobą kontrowersje i pytanie: czy Bogu jest to potrzebne. Jednocześnie słyszy się odpowiedź: Bogu nie, ale człowiekowi tak, by zrozumiał, w jak wielkich tajemnicach uczestniczy. Złota i ornamentów na Sacroexpo nie brakuje. Widać to najwyraźniej w przypadku ofert tabernakulów – to najważniejsze miejsce w kościele, w którym przechowuje się Jezusa pod postacią Chleba.
– W tym roku przypada 30-lecie naszej firmy, którą założył mój ojciec. Teraz ja i mój brat kontynuujemy jego pracę. Zajmujemy się produkcją różnych dewocjonaliów, ale przede wszystkich tabernakulów. Zdaje się, że jesteśmy największą firmą w Polsce, która właśnie tym się zajmuje. W ciągu roku realizujemy około kilkuset zamówień, właściwie z całego świata – mówi Bartosz Bieliński.
Ktoś mógłby powiedzieć, że ornamenty są tylko nic nieznaczącym dodatkiem do liturgii, że nie warto aż tak się na ta tym koncentrować, że upiększenia i zdobienia wcale nic Bogu nie dodają. Tymczasem papież Benedykt XVI w adhortacji Sacramentum caritatis pisał, że „piękno nie jest jedynie czynnikiem dekoracyjnym liturgii; ono jest jej elementem konstytutywnym, gdyż jest atrybutem samego Boga i Jego Objawienia. Wszystko to winno sprawić, byśmy byli świadomi, jaką należy zachować uwagę, by liturgia jaśniała zgodnie z jej właściwą naturą”.
Na Sacroexpo, oprócz producentów paramentów liturgicznych, można spotkać także tych, którzy nadają im drugie życie. Stare kielichy czy świeczniki wcale nie muszą znaleźć się na śmietniku. Można poddać je renowacji i w ten sposób odzyskiwać to, co już wydawało się niewiele warte.
Innowacyjne rozwiązania
Na targach w Kielcach oprócz produktów możemy zapoznać się także z ofertą innowacyjnych usług. Parafia Plus oferuje na przykład system zamawiania mszy świętych przez internet (online).
– Mamy gotowe i proste rozwiązania zarówno dla niewielkich parafii, jak i tych większych. Rozwijamy też ciągle naszą ofertę tak, aby brać pod uwagę choćby msze św. koncelebrowane, zbiorowe, gregorianki czy nowenny – mówi Seweryn Sildatk. – Jest grupa księży, którzy niechętnie podchodzą do takich nowoczesnych rozwiązań, ale to się zmienia. Pokazujemy im, że nasze rozwiązanie jest bezpieczne, bo tworzone są kopie danych. Z kolei inni duchowni sami szukają innowacji – dodaje.
Coraz więcej parafii decyduje się na takie i inne systemy, wiedząc, że wymaga tego rzeczywistość dookoła. A ta jest coraz bardziej cyfrowa, wirtualna, bezgotówkowa. Nie bez znaczenia jest więc także oferta ofiaromatów, które znajdują się w coraz większej liczbie świątyń w Polsce. Producentów tych maszyn również można spotkać na kieleckich targach.
Wszystkie produkty, usługi, nowe rozwiązania, a także sama wymiana doświadczeń między producentami jest na pewno ważnym bodźcem dla „katoświata”. Ofert jest tu całe mnóstwo. Dlatego Sacroexpo jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla katolickich biznesmanów, ale także dla zwykłych ciekawskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |