fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Polski. Wzywa do zalegalizowania aborcji

Parlament Europejski przyjął rezolucję głosami 373 europarlamentarzystów, 124 było przeciw. Wzywa w niej polski rząd do „zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet”.

Unijna rezolucja została przygotowana wspólnie przez największe frakcje polityczne w PE – socjaldemokratów (S&D), Europejską Partię Ludową (EPL), Renew, Zielonych i skrajną lewicę. Początkowo miała dotyczyć ograniczonego dostępu do aborcji w rok po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Robert Biedroń w imieniu grupy S&D złożył poprawki do tekstu, uzupełniając go m.in. o informację o śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny.


fot. EPA/OLIVIER HOSLET

PE podał w komunikacie, że we wrześniu 30-letnia Polka zmarła na sepsę, ponieważ lekarze nie przeprowadzili ratującej życie aborcji, czekając na obumarcie płodu z powodu ograniczeń dotyczących legalnych aborcji w Polsce. Podkreślić należy, że tę sprawę bada prokuratura i nie wiadomo dokładnie, czy tak faktycznie wyglądała sytuacja w pszczyńskim szpitalu. Wielu ekspertów podkreśla, że w tej sytuacji lekarze mieli obowiązek ratować życie i zdrowie kobiety, na co niezmiennie pozwala polskie prawo.

>>> Rada Episkopatów UE: rezolucja PE ws. aborcji to przejaw niepokojącego kryzysu

„Należy zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych” – stwierdził w rezolucji Parlament Europejski. Parlament wezwał państwa członkowskie do skuteczniejszej współpracy w celu ułatwienia transgranicznego dostępu do aborcji (wyjazdów zagranicę, na przykład poprzez zapewnienie polskim kobietom dostępu do bezpłatnej aborcji w innych krajowych systemach opieki zdrowotnej.

fot. unsplash

Przypomnijmy – skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku w Polsce zakazana jest aborcja eugeniczna; zezwalająca na przerwanie ciąży ze względu na wady wrodzone płodu. Aborcja nadal jest prawnie dozwolona w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu oraz gdy ciąża zagraża zdrowiu bądź życiu kobiety. Rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają mocy dokumentu prawnie wiążącego, jedynie wyrażają stanowisko Unii Europejskiej w sprawach ważnych zarówno dla poszczególnych krajów członkowskich, jak i całej organizacji. To swego rodzaju wytyczne do określonych działań w danej sferze w najbliższej przyszłości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze