Notre-Dame: druga rocznica pożaru katedry fot. EPA/BENOIT TESSIER

fot. EPA/BENOIT TESSIER

Paryż: archidiecezja rozpatrzy propozycje artystów dla odbudowywanej katedry Notre-Dame

Za kilka dni archidiecezja paryska rozpatrzy propozycje artystów dotyczące przebudowy katedry Notre-Dame pod kątem liturgicznym. Projekty mają łączyć gotycką przestrzeń kościoła z liturgicznym rozumieniem Soboru Watykańskiego II (1962-1965), a kapłana ze współuczestnikami celebracji, poinformował dziennik „La Croix”.

Dla oceny projektów nowy arcybiskup Paryża, Laurent Ulrich, powołał w październiku komisję ekspertów z zakresu sztuki i liturgii. Jak poinformowano, pierwszą decyzją jest ogłoszenie konkursu na ołtarz, pulpit (ambona), fotel biskupi (katedra), tabernakulum i chrzcielnicę. „Mamy tu okazję otwarcia się na to, co najlepsze w sztuce”, zacytowała gazeta eksperta ds. liturgii z Instytutu Katolickiego w Paryżu, ks. Gillesa Drouin.

>>> Pożar Notre Dame na kinowym ekranie [RECENZJA] 

Z otrzymanych zgłoszeń rektor Notre Dame i wikariusz biskupi ks. Olivier Ribadeau-Dumas oraz abp Ulrich wybiorą od pięciu do siedmiu kandydatów. Powinni oni dopracować swoje projekty i zaprezentować je do maja 2023 r. Zwycięzca zostanie ogłoszony latem i będzie miał na realizację swego projektu nieco ponad rok.

fot. unsplash

Ks. Drouin uważa, że wiernych powinno się łączyć bardziej z celebracją Mszy. „Msza św. nie jest przedstawieniem teatralnym, z kapłanem na scenie i widzami, którym Eucharystia jest obca” – zaznaczył.

„La Croix” poinformowała też, że początkowo intensywnie dyskutowano o ławkach z systemem oświetlenia, ale pomysł ten został ostatecznie odrzucony. Obecnie planowany jest montaż 1500 krzeseł, które również zostaną zaprojektowane przez artystów. Ks. Drouin podkreśla, że katedra Notre Dame powinna mieć również miejsce dla indywidualnej modlitwy. Architektura i wyposażenie powinny również zachęcać osoby niewierzące do odwiedzenia świątyni oraz zrozumienia i poznania przeznaczenia jej wnętrza. Koncepcja w tym kierunku „wymaga jeszcze dopracowania”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze