fot. YOAN VALAT, PAP/EPA.

Paryżanie klęczą na ulicach, biją dzwony. Biskupi z całego świata zapewniają o modlitwie [ZDJĘCIA, WIDEO]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zdjęcia z Paryża przejdą do historii. Płonie katedra Notre Dame, mieszkańcy i turyści organizują modlitwy na ulicach miasta. W sieci pojawiają się filmiki, na których widać klęczących ludzi śpiewających modlitwę różańcową. O modlitwie piszą też duchowni z całego świata, specjalny komunikat wydał Watykan.

fot. IAN LANGSDON, PAP/EPA.

Głos Watykanu

Tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti wydał komunikat następującej treści: „Stolica Apostolska z niedowierzaniem i smutkiem przyjęła wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Wyrażamy bliskość francuskim katolikom i mieszkańcom Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i tych, którzy robią wszystko, co możliwe, aby stawić czoła tej dramatycznej sytuacji”.

Biją wszystkie dzwony Paryża

„Módlmy się. Jeśli chcecie, uruchomcie dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy” – zachęca na Twitterze arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Zwierzchnik archidiecezji Paryża zwrócił się do duchownych: „Do wszystkich księży Paryża: strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokwie, dach i iglicę strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy”. Wierni zgromadzeni przed paryską katedrą Notre Dame modlą się na różańcu – donoszą użytkownicy komunikatora Twitter. Ten plac nosi imię papieża Jana Pawła II. Na zamieszczonych filmach można zobaczyć ludzi młodych śpiewających „Zdrowaś Maryjo”. Natomiast arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun nakazał, by o godz. 21.00 na znak solidarności z katolikami stolicy uruchomiono dzwony tamtejszej katedry. Z kolei prymas Kanady – kard. Gérald Lacroix – zapewnił o solidarności z mieszkańcami Paryża i współodczuwaniu bólu spowodowanego bezsilnością wobec pożaru Notre Dame de Paris. 

Głos przewodniczącego KEP

„Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie. Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony” – napisał abp Stanisław Gądecki. Tak wyglądała godzina 21:00 w stolicy Francji:

Świat patrzy, świat płacze i wspiera

Z całego świata napływają do Paryża wyrazy solidarności w związku z pożarem bazyliki Notre Dame. Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente przypomniał, że zniszczenie paryskiej katedry dotyka wszystkich wierzących. Zapewnił o swej solidarności abp. Michaela Aupetit i mieszkańców stolicy Francji. Arcybiskup Filadelfii w USA, Charles Chaput OFMCap zaznaczył, że w obliczu przygnębienia i zniszczenia chrześcijanie znajdują nadzieję w zmartwychwstaniu Pańskim. Zapewnił o modlitwach za arcybiskupa Paryża, wiernych stolicy Francji i całego narodu francuskiego. Wiadomości o katastrofalnym pożarze paryskiej katedry Notre Dame, to wielki szok – stwierdził kardynał Christoph Schönborn. „Głęboko wstrząśnięty patrzę na obrazy z Paryża. Notre-Dame to serce Paryża! Wszyscy musimy pomóc w odbudowie”, napisał arcybiskup Wiednia na Twitterze. 

Rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu Dalil Boubakeur zapewnia o modlitwie w związku z trwającym dramatycznym pożarem katedry Notre Dame. „Wobec przerażająco smutnego widowiska, jakim jest pożar Notre Dame, katedry Paryża i współtworzącej całą Francję, prosimy Boga o ocalenie tej budowli tak drogiej naszym sercom” – zapewnił na Twitterze Dalil Boubakeur. (fot. Yoan Valat, Ian Langsdon, Julien De Rosa, PAP/EPA)

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze