fot. YOAN VALAT, PAP/EPA.

ŚWIAT TRACI KATEDRĘ NOTRE DAME [raport na godz. 22:00]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ta tragedia wstrząsnęła już całym światem. Informacje komentuje już świat polityki, kultury, ale przede wszystkim świat cywilizacji chrześcijańskiej.


Jakie są straty

Ta lista niestety jest tragiczna:  płonie drewniany środek katedry, dzieła sztuki. Nie wiadomo nic na temat drewnianych, zabytkowych organów. Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w środku „kolosalne szkody”. W płonącej katedrze zawaliła się iglica. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować. Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. Niestety – jak podają służby francuskie tuż przed 22:00 – istnieje poważne ryzyko zawalenia się całej katedry.

Zdjęcie: Paryż, fot. YOAN VALAT, PAP/EPA.

Tracimy księgę historii Europy

Takie pojawiają się już komentarze ekspertów: znawców historii, sztuki, religioznawcy. Trzeba bowiem wiedzieć, że straciliśmy wielki  majątek europejski, majątek kulturalny i religijny. Prawdopodobnie nie będzie już możliwy do uratowania. Katedra jest pewnego rodzaju wiadomością przekazaną przez poprzednie pokolenia, te dzieła sztuki są nie do oszacowania. Dla osób wierzących najbardziej niepokojącą informacją jest to, że znalazła się tam Korona Cierniowa. Możliwe, że została ewakuowana, nie był to element stały wyposażenia świątyni.Rozmawialiśmy z polskim kapłanem, który w piątek adorował Koronę Cierniową. Rozmowa już jutro na naszym portalu.

Upada dzieło chrześcijańskiej cywilizacji

„To jest horror. Czy to film? Czy to się dzieje naprawdę?” – takie pytania zadają mieszkańcy Paryża, ale też historycy, historycy sztuki i religioznawcy. To jedna z najcenniejszych katedr. „14 mln rocznie turystów, to więcej niż na wieży Eiffla – ją odwiedzało 7 mln. To pokazuje skalę zainteresowania tym zabytkiem i tą świątynią. Przy katedrze Notre Dame wieża Eiffla to młoda budowla. Trwała przez wieki, a teraz coś tak wielkiego, wiekowego i pięknego płonie… Lista ważnych wydarzeń dla Francji, które jednocześnie dotknęły Notre Dame, jest długa. To przede wszystkim  rewolucja francuska – podjęto wtedy próby eliminacji tego miejsca kultu. Trwała wtedy dechrystianizacja, katedrę chciano zamienić na „świątynię rozumu”, przez jakiś czas wnętrza służyły za magazyny. „Przechodziła więc przez różne dzieje, ale zawsze wychodziła obronną ręką” – mówiła na antenie TVN24 Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka książek o Paryżu.

Płonie Nasza Pani

Takie nagłówki można zobaczyć już na portalach. Katedra Notre Dame to przecież katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. To wezwanie w Polsce bardzo częste i przez wiernych cenione. „To symbol, którego trudno nie zauważyć. Zbliża się Wielkanoc, a płonie najważniejszy symbol chrześcijaństwa Europy i Francji” – mówi ekspert ds. sztuki Łukasz Radwan.

IAN LANGSDON, JULIEN DE ROSA (PAP/EPA)

Głos światowych przywódców

PREZYDENT EMMANUEL MACRON: To są wielkie emocje całego narodu. Myślami jestem ze wszystkimi katolikami i rodakami.

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA: Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki, przejmujące chyba dla wszystkich. W Polsce ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Obudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeochrześcijańskim fundamencie. 

PREZYDENT USA DONALD TRUMP: To straszne patrzeć na potężny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. 
PRZEWODNICZĄCY KOMISJI EUROPEJSKIEJ JEAN-CLAUDE JUNCKER: To miejsce, które należy do całej ludzkości. Cóż za smutek. 
PRZEWODNICZĄCY RADY EUROPEJSKIEJ DONALD TUSK: Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem.
AMBASADOR USA W POLSCE GEORGETTE MOSBACHER: Ciężko na to patrzeć. Nasze myśli są dziś z Francuzami.
WICEPREZYDENT USA MIKE PENCE: Bolesne jest widzieć Dom Boga w płomieniach.
PIERWSZA DAMA USA MELANIA TRUMP: Z bólem serca łączę się z ludem Paryża po zobaczeniu zdjęć pożaru katedry Notre Dame. Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich.
BURMISTRZ LONDYNU SADIQ KHAN: To rozdzierające serce sceny.

Zobacz także
Wasze komentarze