Fot. NAC

Pastorał i kielich mszalny Prymasa Tysiąclecia posłużą w czasie jego beatyfikacji

W trakcie liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny.

Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej 12 września w Warszawie będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

>>> Abp Gądecki: kard. Wyszyński był człowiekiem nietuzinkowym

Historyczne insygnium

W informacji przekazanej PAP przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego podano, że w czasie liturgii zostanie użyty „pastorał używany przez prymasa, jako symbol kija pasterskiego, wyrażającego pieczę biskupa nad powierzonym sobie ludem Bożym”. Na co dzień jest eksponowany w muzeum.

Pozłacany pastorał o wysokości 183 cm i zdobionej krzywaśni został podarowany kard. Wyszyńskiemu przez młodzież hiszpańską z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W krzywaśni znajduje się rzeźba wykonana z kości słoniowej. Prymas używał pastorału w czasie większych celebracji liturgicznych. Posługiwał się nim również kard. Agostino Casaroli, wysłannik Jana Pawła II, w czasie ceremonii pogrzebowej prymasa na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego) 31 maja 1981 r. w Warszawie.

>>> Prymas Wyszyński: do nikogo nie mam w sercu niechęci, nienawiści czy ducha odwetu

„Historyczne insygnium zostało użyczone Mt 5,14 przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pastorał znajduje się w strefie poświęconej chorobie i śmierci prymasa wraz z takimi artefaktami jak biret kardynalski, dowód osobisty i szarfa żałobna z napisem: NIEKORONOWANEMU KRÓLOWI POLSKI” – czytamy w komunikacie.

Kard. Wyszyński odprawia mszę świętą. Fot. Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Kielich – pomnik powstańców

Podczas mszy św. beatyfikacyjnej zostanie użyty również kielich mszalny, którego fundatorem jest kard. Stefan Wyszyński, a twórcą – Teresa Duczkowska. „Młoda artystka była wówczas studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawiała obrazy na ekspozycji sakralnej w kościele akademickim św. Anny. Prymas, oglądając wystawę, nabył te obrazy” – wyjaśniono w komunikacie.

>>> #19 Podkast misyjne.pl: duszpasterstwo założone przez kard. Stefana Wyszyńskiego

Dodano, że Duczkowska interesowała się również metaloplastyką i wykonała kielich dla kapłana wyjeżdżającego na misję. „Zobaczył to jeden z księży i poprosił ją o stworzenie kielicha dla Jasnej Góry. Z wykonanego przez artystkę srebrnego kielicha, ozdobionego liliami andegaweńskimi i bursztynem korzystał prymas w czasie mszy św. na Jasnej Górze. Zachwycony jej pracą poprosił Duczkowską o wykonanie kielicha upamiętniającego powstańców warszawskich 1944 r. Uznał bowiem, że ta forma będzie godnym upamiętnieniem poległych. Dzieło zostało ukończone w 1972 r.

>>> List biskupów na beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej: połączyła ich świętość

Okazały, dużych rozmiarów srebrny kielich przez niektórych nazwany został Kielichem Pomnikiem. „Ażurowa forma podstawy nawiązuje swoim kształtem do wypalonych gotyckich łuków katedry warszawskiej. Temat męczeństwa powstańców został potraktowany symbolicznie poprzez osadzenie czerwonych brył szkła pomiędzy srebrnymi łukami podstawy. Na spodzie kielicha jest wykuta dedykacja: KU UCZCZENIU POLEGŁYCH OBROŃCÓW STOLICY W KATEDRZE ŚW. JANA 1–VIII–1944. STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI” – czytamy w komunikacie.

>>> Stefan – chłopiec z małej wioski, który został prymasem

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze