Zachód słońca w Stambule fot. EPA/ERDEM SAHIN

Zachód słońca w Stambule fot. EPA/ERDEM SAHIN

Patriarcha Bartłomiej I chce ponownego otwarcia kolegium teologicznego koło Stambułu

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański chce ponownego otwarcia kolegium teologicznego i seminarium na wyspie Halki koło Stambułu. Patriarcha Bartłomiej I podkreślił to po raz kolejny podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej na tej wyspie.

– Będziemy nadal walczyć na wszystkich szczeblach o ponowne otwarcie seminarium. Chcemy, aby seminarium na Halki ponownie nauczało teologii kościelnej i kultywowało prawosławne świadectwo wobec współczesnego człowieka – słowa patriarchy Bartłomieja I cytuje serwis informacyjny ekumenicznej fundacji Pro Oriente. W ciągu 127 lat istnienia z seminarium na Halki wyszła olbrzymia liczba teologów i duchownych. Teraz jednak mija ponad 50 lat od zamknięcia uczelni przez państwo tureckie.

Sympozjum, które zakończyło się w poniedziałek, było poświęcone historii seminarium na Halki, jak również przeszłego i możliwego wkładu w dziedzinie edukacji, teologii i dialogu.

Zamknięcie kolegium

Prawosławne seminarium w Halki i związane z nim kolegium teologiczne były najważniejszą instytucją teologiczną Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego aż do jego zamknięcia przez państwo tureckie w 1971 roku. Do tego czasu było ono jednym z wiodących prawosławnych teologicznych ośrodków akademickich na świecie. Wielu prawosławnych uczonych, teologów, biskupów i patriarchów, w tym Bartłomiej I, ukończyło studia na Halki.

>>> Uniwersytet Gregoriański: teologia pragnie wnosić wkład w rozumienie synodalności

W 1971 r. położone na wyspie seminarium i kolegium zostało zamknięte w oparciu o tureckie prawo zakazujące działalności prywatnych uniwersytetów. USA, Unia Europejska i Rosja od lat nalegają na ponowne otwarcie uczelni. W trakcie negocjacji akcesyjnych z Turcją Unia Europejska umieściła kwestię ponownego jej otwarcia na liście żądań wobec Ankary w związku z przeszkodami w swobodnym praktykowaniu religii przez chrześcijan w Turcji. Jednak jak dotąd wszystkie wysiłki okazały się bezskuteczne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze