Fot. Piotr Ewertowski

Perła polskiego folkloru. To w tych okolicach dzieje się akcja „Chłopów” [+ GALERIA]

Kultura łowicka jest uznawana za jedną z reprezentacyjnych dla polskiego folkloru. To w tym regionie Władysław Reymont umieścił akcję „Chłopów”. Barwne stroje, specyficzna gwara i charakterystyczna sztuka ludowa zostały zauważone już przez amerykańskie National Geographic w 1933 r.

Mieszkańcy ziemi łowickiej do dzisiaj kultywują swoje tradycje. W czasie ważnych uroczystości nadal można ujrzeć mieszkańców ubranych w kolorowe łowickie stroje, a lokalne sklepy pełne są wciąż wyrabianego z troską o szczegóły rękodzieła. Najbardziej znanym wydarzeniem są procesje Bożego Ciała, które przyciągają turystów z całego świata. Łowicz oraz jego okolice są idealnym kierunkiem na weekendowe wycieczki. Dla osób pracujących przy komputerze najlepszy wypoczynek to aktywny wypoczynek.

>>> Wiekowe kościoły uratowane przed zniszczeniem. Z wizytą w Sądeckim Parku Etnograficznym

Ziemie prymasów Polski

Mówiąc o kulturze łowickiej mamy na myśli kulturę ludności zamieszkującej tereny dawnego księstwa łowickiego, obejmującego swoim zasięgiem rejony wokół Łowicza i Skierniewic. Obszar ten historycznie ulegał jednak pewnym korektom. Już w 1136 r. księstwo łowickie przeszło na własność arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy od 1417 r. nosili tytuł prymasów Polski. Dlatego znajdująca się w Łowiczu bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w czasach I RP stanowiła jeden z najważniejszych polskich kościołów. Pochowano tam kilkunastu arcybiskupów i prymasów. W 1992 r. papież Jan Paweł II erygował diecezję łowicką.

Fot. Piotr Ewertowski
Obchody 3 maja w bazylice katedralnej w Łowiczu Fot. Piotr Ewertowski

Kultura pełna kolorów

Rozpoznawalny pasiasty strój łowicki rozpowszechnił się w pierwszej połowie XIX w. Haft łowicki cechuje się różnobarwnymi nićmi i motywami kwiatowymi. Budownictwo charakteryzowało się wieńcowymi ścianami malowanymi na błękitno oraz przelotowymi sieniami, które przecinały dwa pokoje. Jedno pomieszczeń stanowiło izbę świąteczną, drugie zaś roboczą, codzienną. Jednak najbardziej znane i typowe są kolorowe wycinanki łowickie, wykonywane nożycami do strzyżenia owiec.

Fot. Piotr Ewertowski

Jedną z najwybitniejszych twórczyń ludowych, która przez kilka dekad zajmowała się wykonywaniem tradycyjnych wyrobów była Bronisława Skwarna (1921-2014). Na chwilę przed śmiercią przekazała gromadzone przez siebie zabytkowe obiekty do muzeum w Łowiczu.

Fot. Piotr Ewertowski

Jedne z najpiękniejszych świadectw kultury łowickiej możemy oglądać w skansenie w Maurzycach. Zgromadzono tam budynki mieszkalne i użytkowe z XIX i XX w., pochodzące z okolicznych łowickich wsi. Jednym z nich jest dom ze Złakowa Borowego (druga połowa XIX w.), w której odwzorowano typową szkołę z 20-lecia międzywojennego wraz z izbą należącą do wiejskiego nauczyciela. Niektóre osoby, które spotkałem podczas zwiedzania zapewniały, że jeszcze pamiętają tego typu szkoły. Dzisiaj to już jest skansen…

Fot. Piotr Ewertowski

Z Wysokienic pochodzi XVIII-wieczny drewniany i jednonawowy kościół wraz z dzwonnicą. Na terenie skansenu znajduje się także stary wiatrak oraz kapliczki.

Galeria (22 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze