domena publiczna

Peru: 74 proc. obywateli chce kastracji gwałcicieli dzieci

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Omawiany obecnie w parlamencie Peru projekt ustawy o kastracji chemicznej dla gwałcicieli dzieci poniżej 14. roku życia lat popiera 74 proc. mieszkańców tego latynoskiego kraju.

Z sondażu, przeprowadzonego pod koniec maja przez firmę Gfk, wynika, że przeciwko przeprowadzeniu takiego zabiegu opowiada się 23 proc. Peruwiańczyków, pozostali nie mają zdania w tej kwestii. Ponadto 76 proc. badanych stwierdziło, że gwałt na dziecku powinien być karany dożywotnim więzieniem.

Kongres Republiki przyjął w maju pod debatę projekt ustawy wprowadzającej karę kastracji chemicznej dla osób, które dopuściły się gwałtu na dziecku. Projekt zatwierdzono głosami 68 deputowanych, 7 było przeciwnych, zaś 28 wstrzymało się od głosowania. Zgodnie ze wspomnianym projektem o konieczności przeprowadzenia takiego zabiegu orzekaliby sędziowie w sytuacji, gdyby “uznali go za odpowiedni”.

Prokuratura Generalna ocenia, że w 2017 w całym kraju zgłoszono policji ponad 25 tys. gwałtów. Nie ujawniono, jaki odsetek tego rodzaju przestępstw dotyczył dzieci. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba gwałtów zwiększyła się o 2 tysiące.

Wśród 85,1 tys. osadzonych w peruwiańskich zakładach karnych 16,1 tys. to osoby skazane za przemoc na tle seksualnym.

Zobacz także
Wasze komentarze