Petersburg: obchodzono 30-lecie katolickiego seminarium duchownego
W kościele Zaśnięcia (Wniebowzięcia) Najświętszej Maryi Panny w Sankt-Petersburgu odbyły się obchody 30-lecia istnienia katolickiego seminarium duchownego pw. Królowej Apostołów i 25. rocznicy święceń kapłańskich pierwszych jego absolwentów. Uroczystej Mszy św. z tej okazji 17 maja przewodniczył arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paweł (Paolo) Pezzi, z którym koncelebrowali ją jego biskup pomocniczy Nikołaj Dubinin, obecny rektor seminarium, wyświęcony właśnie ćwierć wieku temu ks. Siergiej Timaszow oraz wykładowcy tej placówki i księża z różnych parafii archidiecezji w stolicy Rosji.
Na początku liturgii do zebranych zwrócił się ks. Timaszow, m.in. dziękując abp. Pezziemu za dekret, ustanawiający wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego świętem patronalnym seminarium. Przypomniał również, iż w tym roku przypada nie tylko 30-lecie istnienia tej uczelni, ale także 25. rocznica wyświęcenia pierwszych jej absolwentów, którzy obecnie posługują Kościołowi w całej Rosji.
Główny celebrans w swym kazaniu mówił przede wszystkim o zesłaniu Duchu Świętym i o Jego roli w ustanowieniu i rozwoju Kościoła, w tym również w nawiązaniu do świętowanych obecnie rocznic. Podkreślił, że Trzecia Osoba Trójcy Świętej nadal opiekuje się Kościołem założonym przez Pana Jezusa, w tym także tym w Rosji.
>>> Rosja: biskupi przeciw błogosławieniu par „nieregularnych”
Zwrócił się następnie do księży-jubilatów, zapewniając ich, iż łączy go „prawdziwa przyjaźń z każdym z nich”. Zaznaczył, że „przejawia się ona różnie, gdyż Duch Święty nie jest monotonny i z Nim nigdy się nie nudzimy”. Życzył im, aby „nie zamykali swych serc ani łaski Ducha Świętego w jakieś ramy, ale abyście każdego poranka prosili o dar zadziwienia na widok Jego działania”.
Uroczystości z okazji 30-lecia katolickiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Maryi Królowej Apostołów w Sankt-Petersburgu rozpoczęły się 3 września ub.r. w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny spotkaniem osób związanych z tą placówką w przeszłości i obecnie. Na początku metropolita mińsko-mohylowski-senior, a wcześniej metropolita w Moskwie abp. Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św., a wraz z nim koncelebrowali ją nuncjusz apostolski w Rosji abp Giovanni D’Aniello, biskup pomocniczy w Moskwie Nikołaj Dubinin, rektor seminarium ks. Siergiej Timaszow i inni księża. Główny celebrans zapewnił zebranych, że nadal śledzi życie stołecznej archidiecezji Matki Bożej, którą kierował 16 lat i działalność seminarium oraz że codziennie modli się o Kościół katolicki w Rosji.
>>> Wywiad ukraiński: pomożemy Rosjanom w poszukiwaniach bliskich, którzy zaginęli na wojnie
Po liturgii podziękowania i pozdrowienia do zgromadzonych przekazali ks. S. Timaszow i abp G. D’Aniello, który w imieniu papieża Franciszka pozdrowił episkopat Rosji, pracowników i wychowanków seminarium oraz całą wspólnotę katolicką w tym kraju. „Bez waszych synów, którzy wstąpili do seminarium, nie mielibyśmy tej placówki, a zatem nie byłoby duchowieństwa tu, w Rosji. Dlatego pozdrawiam was i dziękuję wam za tę ofiarę, którą składacie za pośrednictwem swoich dzieci w celu spełnienia się woli Bożej” – powiedział dyplomata papieski.
W imieniu parafian słowa podziękowania wypowiedziała Olga Chrul, która następnie podarowała abp. Kondrusiewiczowi fotografię katedry, ułożoną ze zdjęć tych, którzy uczestniczyli w życiu tej wspólnoty w okresie jej wieloletniej historii.
30 października 1843 car Mikołaj I zatwierdził plan powołania w Mińsku seminarium duchownego w odpowiedzi na wcześniejszą prośbę arcybiskupa mohylewskiego Ignacego L. Pawłowskiego (†1842) o utworzeniu placówki, która przygotowywałaby przyszłych kapłanów dla diecezji mińskiej i mohylowskiej. Miało się tam kształcić 55 kandydatów, czyli ponad 1/4 seminarzystów katolickich, studiujących w ówczesnej Rosji. 16 czerwca 1879 carski minister spraw wewnętrznych Lew Makow (1830-83) za zezwoleniem Aleksandra II zatwierdził statut Archidiecezjalnego Rzymskokatolickiego Seminarium Duchownego, który miał się stać wzorcem dla wszystkich pozostałych seminariów w cesarstwie rosyjskim.
Od 1879 do 1918 przez seminarium przewinęło się 997 kandydatów, z których 700 zostało wyświęconych na kapłanów, a z nich 62 przyjęło później sakrę biskupią. Absolwentami tej duchownej szkoły wyższej byli m.in. św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński i bł. bp Jurgis (Jerzy) Matulewicz-Matulaitis.
W 1918 władze komunistyczne zamknęły placówkę, część księży z ówczesnym arcybiskupem metropolitą Edwardem Roppem na czele wydalono z Rosji, ale większość aresztowano, zesłano do obozów bądź rozstrzelano.
29 czerwca 1993 ówczesny administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego Europejskiej Części Rosji abp Tadeusz Kondrusiewicz podpisał dekret o utworzeniu w Moskwie Wyższego Seminarium Duchownego „Maryja Królowa Apostołów” w 75 lat po zamknięciu poprzedniej szkoły. Pierwszym jego rektorem został Włoch o. Bernardo Antonini (1932-2002). Placówka rozpoczęła działalność 1 września tegoż roku w bardzo trudnych warunkach lokalowych. Pierwszy rok nauki rozpoczęło 18 młodych ludzi z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Na wiosnę 1995 ówczesny burmistrz Sankt-Petersburga Anatolij Sobczak podjął decyzję o zwróceniu Kościołowi budynku dawnego seminarium i tam na początku tegoż roku przeniosło się ono z Moskwy.
23 maja 1999 abp T. Kondrusiewicz wyświęcił na kapłanów pierwszych trzech absolwentów tej placówki. Byli to księża Siergiej Timaszow – obecny jej rektor, Giennadij Rabichanukajew, pracujący dziś w Orle i Władimir Timoszenko, posługujący w mieście Swietłyj.
W sierpniu 2000 ówczesna Kongregacja Wychowania Katolickiego oficjalnie uznała katolickie seminarium duchowne w Sankt-Petersburgu za filię Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Odpowiedni dokument w tej sprawie przesłał na ręce abp. T. Kondrusiewicza ówczesny prefekt Kongregacji abp Zenon Grocholewski. Odtąd wszyscy absolwenci seminarium, którzy zdali egzaminy i obronili pracę dyplomową, uzyskują stopień bakałarza teologii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |