fot. PAP/Andrzej Grygiel

Petycja do prezydenta ws. ustawy o in vitro

Sejm nie tylko zdecydował o finansowaniu in vitro z naszych pieniędzy, ale jednocześnie nie zgodził się na ograniczenie in vitro do tworzenia w 1 cyklu tylko dwóch zarodków, które musiałyby być od razu implantowane – zauważyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Działaczka pro-life zachęca na swoich mediach społecznościowych do podpisywania petycji do prezydenta Andrzeja Dudy o weto dla ustawy.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk zauważyła, że głosowanie nad ważną poprawką do ustawy zgłoszoną przez troje posłów PiS przeszło kompletnie niezauważone. „A przecież było to głosowanie, którego stawką było ludzkie życie i godność – niestety posłowie zdecydowali że dalej możliwe będzie tworzenie zarodków nadliczbowych i ich mrożenie (dla bardzo wielu bez szans na rozwój). Warto być świadomym kto jak zagłosował. Poprawkę poparła zdecydowana większość posłów PiS (151 zagłosowało za; wstrzymało się 25), wszyscy posłowie Konfederacji (którzy wzięli udział w głosowaniu) i 6 sprawiedliwych z PSLu. Niestety cała PO, Lewica, Polska 2050 i zdecydowana większość PSLu opowiedziała się za mrożeniem ludzi w ciekłym azocie” – wylicza.

>>> Kościół wobec procedury in vitro [ANALIZA]

Sala plenarna Sejmu, fot. PAP/Marcin Obara

Dodała także, że Sejm odrzucił też inne poprawki, które ograniczyłyby szkodliwość ustawy m.in. ograniczenie finansowania in vitro tylko dla małżeństw. „Sejm nie tylko zdecydował o finansowaniu in vitro z naszych pieniędzy, ale jednocześnie nie zgodził się na ograniczenie in vitro do tworzenia w 1 cyklu tylko dwóch zarodków, które musiałyby być od razu implantowane. Dlatego tym bardziej potrzebne jest weto Prezydenta Andrzeja Dudy. Bardzo proszę o podpisanie naszego apelu do Prezydenta” – zaakcentowała. 

Podczas posiedzenia 29 listopada Sejm zajął się projektem o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Projekt został wniesiony do parlamentu w marcu 2023 roku. Po długotrwałej debacie politycy w wyniku głosowania, zdecydowali się poprzeć zmiany. „Za” zagłosowało 268 posłów, natomiast przeciw było 188, wstrzymało się 50. W piątek, liczbą 59 głosów „za” Senat RP zdecydował o przyjęciu bez poprawek nowelizacji ustawy dotyczącej finansowania metody in vitro, teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze