Pewnego dnia umrzesz – ale Twoja dusza będzie żyła dalej. Czy wiesz, co się z tobą stanie?
Katolickie spojrzenie na życie pozagrobowe może być nieco skomplikowane, więc dla uproszczenia katolicy sprowadzili je do „czterech rzeczy ostatecznych”.
Oto, co każdy katolik musi o nich wiedzieć:
- Śmierć
Jeżeli tylko Powtórne Przyjście nie przydarzy się za twojego życia, umrzesz. Nikt nie wie kiedy, ale to się stanie. Dlatego żyj odpowiednio!
Ze śmiercią mamy do czynienia, gdy twoja dusza oddziela się od ciała. Ciało zaczyna się rozkładać, ale dusza będzie żyć wiecznie (by ostatecznie połączyć się z twoim ciałem przy zmartwychwstaniu).
Skoro dusza żyje, dokąd idzie? To zależy od drugiej „rzeczy”.
- Sąd
Zaraz po śmierci staniesz na sądzie przed Bogiem. On wie o tobie wszystko: zarówno dobro, jak i zło czy brzydotę.
Bóg jest sędzią doskonałym, więc nie ma obawy, że jego wyroki będą krzywdzące lub niesprawiedliwe. On zdecyduje, czy powinieneś spędzić wieczność w niebie czy w piekle. Czy żyjesz tak, że jesteś gotowy na swój sąd?
- Niebo
To właśnie miejsce, do którego chcesz się udać, jeśli do tej pory nie było to oczywiste.
Niebo jest miejscem wiecznego, pełnego miłości zjednoczenia z Bogiem, źródłem wszelkiego istnienia, dobroci i piękna, wypełnieniem każdego ludzkiego serca.
Więc jak tam się dostać? Pewni zbawienia możemy być tylko przez śmierć w stanie łaski uświęcającej, przez Jezusa Chrystusa i w Jego Kościele. Nie ma innego wyjścia!
Jeśli zastanawiasz się, jak do tego pasuje czyściec, to jest to tymczasowe miejsce, w którym niektórzy ludzie wysłani do nieba muszą wycierpieć swoje grzechy, żeby przygotować się do nieba. Czyściec nie jest jedną z „rzeczy ostatecznych”, bo nie jest stanem docelowym.
- Piekło
Tu idziesz, jeśli nie idziesz do nieba. Tutaj nie chcesz trafić.
Piekło jest miejscem wiecznego oddzielenia od Boga i kary za grzechy. Wszyscy ludzie, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego lub grzechu pierworodnego, idą do piekła, bez wyjątku. Chyba że uratuje ich Boże Miłosierdzie.
Tradycyjnie uważa się, że w piekle istnieją dwa rodzaje możliwej kary. Pierwszy, nazywany poena damni, czyli kara potępionych jest bólem wiecznej, rozpaczliwej wiedzy, że na zawsze utraciłeś możliwość bycia z Bogiem w niebie. Druga to poena sensus, czyli wieczne fizyczne cierpienie proporcjonalne do twoich grzechów.
Jak żyć ze świadomością „czterech rzeczy ostatecznych”?
Podążaj za Chrystusem! Żałuj za swoje grzechy! Idź na Mszę świętą! Często przyjmuj Sakramenty! Tylko dzięki Bożej łasce zbawienia w Jezusie Chrystusie możemy stanąć twarzą w twarz ze śmiercią i sądem, zdobyć niebo i uniknąć piekła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |