Pia Skrzyszowska zdobyła brązowy medal w Glasgow w biegu przez płotki [+GALERIA]

Pia Skrzyszowska z czasem 7:79 wywalczyła brązowy medal halowych MŚ na dystansie 60 metrów przez płotki. Bieg wygrała Devynne Charlton, która z czasem 7:65 pobiła swój własny rekord świata.

Pia Skrzyszowska w Glasgow walczyła o pierwszy w karierze medal halowych mistrzostw świata. Polka dobiegła na metę z czasem 7.79, za Francuzką Cyrena Samba-Mayela z wynikiem 7,74 i nową-starą rekordzistką świata – rewelacyjną Devynne Charlton.

Polka zaczęła HMŚ od wygranej w biegu eliminacyjnym, który pewnie wygrała i wywalczyła awans do półfinału z najlepszym wynikiem sezonu – 7,80. Jeszcze lepszy czas uzyskała w półfinale. Polka w bardzo mocno obsadzonym biegu nieco straciła przy starcie, ale kolejne metry to pokaz jej niesamowitej siły i umiejętności. W efekcie Skrzyszowska wyrównała swój najlepszy wynik w karierze, ustanowiony ubiegłego roku w Łodzi (7,78). Do rekordu kraju Zofii Bielczyk zawodniczce KS AZS AWF Warszawa brakuje tylko 0,01 sekundy. Na mecie półfinałowego biegu szybsza od Skrzyszowskiej była tylko rekordzistka świata Devynne Charlton z Bahamów – 7,72.

W finałowym biegu Polka osiągnęła czas 7.79 (0.14 sek. od zwyciężczyni) i zdobyła brązowy medal HMŚ. To pierwszy w jej karierze medal na imprezie tej rangi. – Nie mam rekordu Polki, ale mam medal halowych mistrzostw świata. Wiedziałam, że się ucieszę, ale nie sądziłam, że emocji będzie tyle. Ile się działo w tym tygodniu… W półfinale coś zrobiłam sobie kostkę. Miałam tu emocje pod kontrolą, byłam skupiona i pobiegłam trzy najlepsze starty w sezonie. Mówiłam sobie: jak chcesz Igrzysk nie możesz się bać HMŚ – mówiła wyraźnie poruszona medalistka MŚ w rozmowie z TVP Sport.

Halowe lekkoatletyczne mistrzostwa œwiata – Glasgow 2024. Polka Pia Skrzyszowska i Węgierka Greta Kerekes w eliminacyjnym biegu na 60 m, fot. PAP/Adam Warżawa

23-letnia Pia Skrzyszowska jest olimpijką z Tokio 2020, młodzieżową mistrzynią Europy z 2021 roku, mistrzynią Europy na 100 metrów przez płotki (2022) oraz wicemistrzynią Europy w sztafecie 4 × 100m (z 2022 roku).

Reprezentanci Polski podczas czempionatu w Glasgow wywalczyli dwa medale. W sobotę Ewa Swoboda była druga w biegu na 60 m.