fot. PAP/Leszek Szymański

Piaseczno: kard. Nycz ustanowił sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Pośredniczki Wszelkich Łask

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz ustanowił kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie – diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Pośredniczki Wszelkich Łask. Dekret wejdzie w życie 7 października – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W Kościele katolickim październik jest miesiącem poświęconym Maryi i modlitwie różańcowej. 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione przez papieża Piusa V w 1572 r. Jego geneza wiąże się ze zwycięską bitwą wojsk Ligii Świętej, skupionej wokół Państwa Kościelnego, przeciw wojskom Imperium Osmańskiego 7 października 1571 pod Lepanto.

W odpowiedzi na stale rozwijający się kult maryjny, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, ustanowi kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Pośredniczki Wszelkich Łask.

>>> Ma 114 lat i codziennie odmawia różaniec! Kim jest Juan Vicente Pérez Mora?

Fot. Andrzej Błaszczak/wikimedia

„Niech wierni przybywający do sanktuarium doświadczają przemożnego wstawiennictwa Matki Bożej, doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach, a przez ufną modlitwę wypraszają potrzebne łaski dla siebie i całego Kościoła” – czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego. Dokument wejdzie w życie w przypadającą w sobotę, 7 października, uroczystość odpustową. Tego dnia, mszy św. o godz. 18.00 w nowym sanktuarium będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Pierwsze ślady różańca można odnaleźć już w V w. u mnichów egipskich, którzy modlili się wielokrotnie powtarzając słowa modlitwy Zdrowaś Maryjo.

Różaniec w dzisiejszej formie znany jest od XVI w. W zakonach osobom znającym alfabet zalecano odmawianie Brewiarza, natomiast niepiśmiennym – modlitw Ojcze nasz lub Zdrowaś Maryjo. Następnie rozszerzono tę praktykę na odmawianie 150 razy Zdrowaś Maryjo, a praktykę tę nazwano Psałterzem Matki Bożej. Pierwotnie nie było podziału na tajemnice.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze