fot. Maciej Kluczka/misyjne drogi

„Piękno powołania każdej kobiety” Pielgrzymka Związku Kobiet katolickich na Jasną Górę

– Chcemy pokazać piękno powołania każdej kobiety. To, że w dzisiejszym świecie można żyć według zasad Ewangelii – mówiły przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich. Na Jasną Górę przybyła doroczna ich pielgrzymka. Przebiega pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa pod sztandarem Maryi”.

Maria Jankowska, prezeska Polskiego Związku Kobiet Katolickich podkreśliła, że obecność na Jasnej Górze jest okazją do „pokazania piękna kobiety stworzonej przez Boga oraz osobistego powołania każdej z osobna, tego, że i dziś można żyć według zasad Ewangelii i wartości przekazywanych przez Kościół”. – Podkreślamy to właśnie u Matki Bożej, bo jest dla nas wzorem. Od Maryi chcemy uczyć się słuchania Boga, wrażliwości na Ducha Św., pokoju wewnętrznego w różnych wydarzeniach życia – powiedziała p. Jankowska.

>>> Tysiąc grekokatolików na Jasnej Górze z błaganiem o pokój

Obraz Boga

Prezeska PZKK dodała, że kobiety polskie jako córki i uczennice Maryi chcą wraz z Nią kroczyć każdego dnia. – Obecne czasy są pełne niepokoju, nie tylko na Ukrainie i w innych zakątkach świata, ale też w naszych sercach i rodzinach. Na Jasnej Górze pragniemy wypraszać potrzebne łaski, by Boży pokój wrócił do naszych serc i zapanował na całym świecie. Od Matki Bożej pragniemy uczyć się też zawierzenia – zauważyła.

Mszę św. w Bazylice na rozpoczęcie pielgrzymki celebrował bp Wiesław Szlachetka, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Zwrócił uwagę na to, że kobieta – obok mężczyzny – jest obrazem Boga, stworzona na Jego podobieństwo. – To jest wyrazem równości co do godności. Ważną rzeczą jest formacja duchowa. Troska o nią jest wyzwaniem na dziś. – Duchowość kobiety różni się od tej męskiej, ale obie są bardzo potrzebne dzisiejszemu światu, który ulega rozproszeniu i dewaluacji wartości, gdzie tak bardzo zagrożony jest pokój – podkreślił bp Szlachetka, nawiązując do hasła spotkania.

W kazaniu bp Szlachetka zwrócił uwagę na to, że kobiety przepojone duchem Ewangelii mogą uczynić wiele, by pomóc przetrwać ludzkości. – Właśnie dlatego przybyłyście tu, by uczyć się od Maryi przyjmowania nauki Jezusowej Ewangelii, by w tym czasie wojny i zamętu pomóc ludzkości przetrwać. Głęboko ufamy, że wstawiennicza modlitwa Matki Bożej, Królowej Pokoju zaowocuje pokojem wszędzie tam, gdzie toczy się wojna, zwłaszcza na Ukrainie. Wiemy, jak bardzo potrzebny jest pokój, który przynosi Chrystus, a którego świat dać nie może – mówił kaznodzieja. – Wszyscy możemy i powinniśmy wnosić pokój Jezusa w międzyludzkie relacje, w nasze codzienne życie. Stanie się tak, jeśli będziemy miłować, zachowywać Jego naukę, Dobrą Nowinę o zbawieniu – podkreślał bp Szlachetka.

W odpowiedzi na wskazania Soboru

Wszystkim paniom życzył, by każdego poranka mówiły Bogu „dziękuję Ci, że stworzyłeś mnie tak cudownie, że stworzyłeś mnie kobietą. Niech Twój obraz, który jest we mnie, ubogaca świat i czyni go bardziej ludzkim, bardziej przyjaznym”.

Polski Związek Kobiet Katolickich powstał w 1990 r. jako odpowiedź na wskazania Soboru Watykańskiego II i zachodzące w Polsce przemiany. Był pierwszą po wojnie organizacją kobiet katolickich o zasięgu krajowym. Bp Szlachetka zapowiedział, że od przyszłego roku na Jasnej Górze odbywać się będzie jedna ogólnopolska pielgrzymka kobiet, zawsze w niedzielę przed Dniem Matki. W 2023 r. będzie to 21 maja.

Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary, wśród nich królewskie symbole – berło i jabłko, a także Kielich Życia i Przemiany Narodu, wotum ofiarowane przez polskie kobiety w 1982 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze