fot. Kkasia, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35703222

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich: rodzina życiodajnym źródłem

Dziesiątki tysięcy mężczyzn pielgrzymowały w niedzielę 25 maja do Matki Miłości Sprawiedliwości Społecznej.

W homilii abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił, że Piekary to miejsce uczenia się moralności społecznej. Tradycyjne słowo społeczne do wiernych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej.

Rodzina, to życiodajne źródło wartości

W słowie społecznym bp Marek Szkudło mówił m. in. o wartości i znaczeniu rodziny.

– Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości. W obliczu współczesnych zagrożeń – indywidualizmu, pośpiechu, rozluźnienia więzi – powrót do idei rodziny jako wspólnoty miłości i odpowiedzialności staje się potrzebą chwili – stwierdził.

Zwrócił uwagę na potrzebę mówienia prawdy o życiu i wychowaniu w moralności.

– Dar życia podarowany nam w chwili poczęcia, nierozłącznie związany jest z prawem do życia, którego nikt nikogo pozbawić nie może. Żaden układ społeczny i żaden system polityczny zrobić tego nie mają prawa. Bez względu na to, czy chodzi o człowieka schorowanego i wiekowego, czy nienarodzone jeszcze dziecko, świętość życia jest zasadą, od której nie ma odwołania – zauważył bp Szkudło.

fot. Piekary Śląskie

Piekary miejscem uczenia się odpowiedzialności

W swej homilii abp Józef Kupny przywołał kolejno biskupów katowickich, którzy swym posługiwaniem wywarli ogromny wpływ na tożsamość Kościoła na Górnym Śląsku.  W szczególny sposób zwrócił uwagę na obronę katechezy w szkole w roku 1952 i – w konsekwencji – wygnanie z diecezji biskupów: Adamskiego, Bednorza i Bieńka.

Wskazał na Piekary Śląskie jako miejsce intensywnej modlitwy i kultu maryjnego oraz centrum katolicyzmu społecznego, uczenia się odpowiedzialności i moralności społecznej, także dzięki głoszonej tu Ewangelii Pracy przez kard. Karola Wojtyłę, biskupa krakowskiego. Odnosząc się do wyzwań społecznych w naszej Ojczyźnie podkreślił, że „Polska potrzebuje pojednania”, a świat cierpi na deficyt nadziei.

Hasło tegorocznej pielgrzymki, jaki i hasło roku jubileuszowego Archidiecezji Katowickiej oraz całego Kościoła Powszechnego brzmiało „Pielgrzymi nadziei”. Uroczystą liturgię na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich koncelebrowali  m.in. bp Andrzej Czaja z Opola, bp Sławomir Oder z Gliwic, biskupi pomocniczy ościennych diecezji, biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, abp senior Wiktor Skworc, kapłani oraz tegoroczni neoprezbiterzy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze