fot. Wikipedia

Pielgrzymka „Śladami cadyków” – nowy termin

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po czasie kwarantanny reaktywowana zostaje pielgrzymka „Śladami cadyków”. 

Pielgrzymka miała wyruszyć pod koniec marca, ale ze względu na pandemię koronawirusa musiała zostać odwołana. Nowy termin to 19 lipca. „Poza terminem nic się nie zmienia: ani trasa, ani program, ani opłata Są jeszcze wolne miejsca!” – informują organizatorzy. Będzie to już druga edycja autokarowej pielgrzymki „Śladami cadyków”. Jej uczestnicy odwiedzą Warszawę, Mszczonów, Aleksandrów Łódzki, Stryków i Sochaczew. W chasydzką duchowość wprowadzi ich Symcha Keller.

II Pielgrzymka Autokarowa „Śladami cadyków” odbędzie się pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Organizatorem pielgrzymki jest archidiecezja warszawska. Pielgrzymka przeznaczona jest dla tych, którzy pragną poznawać duchowe więzi judaizmu i chrześcijaństwa oraz mistyczne tradycje judaizmu (chasydyzm), które rozwinęły się na ziemiach polskich w XVIII wieku.

tora żydzi

Zwój Tory, ekspozycja Żydowskiego Instytutu Historycznego, fot. Maciej Kluczka

W stolicy pielgrzymi udadzą się na spacer po cmentarzu żydowskim, w czasie którego wysłuchają opowieści o życiu „Milczącego Rebego”, Menachema Mendla z Warki. Odwiedzą ohele pozostałych cadyków z Warki, Radzymina i Modżyc. Będzie też czas na modlitwę i medytację (psalmy, hitbodedut – cicha medytacja). W Mszczonowie pielgrzymi skierują się na cmentarz żydowski, na którym wysłuchają opowieści o życiu i praktyce cadyków z dynastii Amszinów. Na tej nekropolii przy grobie cadyka oddadzą się medytacji, powierzając w niej swoje indywidualne intencje. W drodze powrotnej do Warszawy uczestnicy wędrówki śladami cadyków odwiedzą cmentarz żydowski, na którym znajduje się ohel dynastii sochaczewskiej, reprezentującej intelektualny nurt chasydyzmu.

Można się zapisywać u organizatora (mailowo: [email protected] – w temacie wiadomości proszę wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”).

Polecamy też >>> Naród Wybrany na ziemiach polskich

Zobacz także
Wasze komentarze