Pielgrzymka szlakiem męczenników

Ponad dwa miliony Afrykanów wzięło udział w pielgrzymce wiary szlakiem męczenników, która co roku odbywa się w Ugandzie. Rozpoczyna się on w Entebbe, gdzie przybyli pierwsi misjonarze, a kończy w Namugongo, gdzie znajduje się sanktuarium dedykowane ojcom wiary Czarnej Afryki.

3-go czerwca przypada uroczystość św. Karola Lwangi i jego 22 towarzyszy. W Ugandzie to najważniejsze wydarzenie kościelne. Z każdym rokiem pielgrzymowanie nabiera coraz bardziej ekumenicznego charakteru. Także anglikanie coraz mocniej odkrywają znaczenie męczeństwa. Wskazuje na to biskup Giuseppe Franzelli, który uczestniczył w pielgrzymce wraz z wiernymi z diecezji Lira, gdzie pracuje.

Włoski misjonarz zauważa, że na pątniczy szlak wyruszają nie tylko Ugandyjczycy, ale także mieszkańcy wielu sąsiednich krajów. „Niektórzy pokonują pieszo setki kilometrów, choć trwająca obecnie pora deszczowa nie ułatwia pielgrzymowania” – mówi bp Franzelli. „Jest to akt prostej, ale żywej i głębokiej wiary, który popycha Afrykanów na pielgrzymi szlak. Przybywają, by oddać hołd tym młodym męczennikom, którzy nie wyrzekli się Chrystusa i za cenę swego życia dochowali Mu wierności”:

W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Pielgrzymujemy razem, jako jedna wielka rodzina”. Te słowa są bardzo wymowne w kontekście nie tylko Ugandy, która jest mocno podzielona z powodów politycznych i etnicznych, ale całej Afryki, stąd modlitwa do męczenników o to byśmy naprawdę byli rodziną. Interesujące jest to, że w ciągu minionych lat członkowie Kościoła anglikańskiego coraz bardziej odkrywają znaczenie ofiary ich męczenników. Warto bowiem pamiętać, że razem z katolikami zostali wówczas zamordowani anglikanie. Stopniowo rośnie liczba anglikanów uczestniczących w tej pielgrzymce. Pamiętajmy o naszych braciach i siostrach z Afryki w modlitwach.

Święty Karol Lwanga 
Urodził się w 1860 roku w Bulimu w Bugandzie. To afrykański wódz plemienia Nagweya, męcznnik i święty Kościoła, trzech Kościołów: katolickiego, anglikańskiego i ewangelickiego. Śmierć poniósł w czasie prześladowania chrześcijan przez króla Mwangę. Został spalony na stosie za to, że odmówił wykonania czynu homoseksualnego razem z 13 towarzyszami w ten sam dzień Wniebowstąpienia Pańskiego i w tym samym miejscu. Z rąk Mwangi wcześniej zginął m.in. św. James Hannington, biskup anglikański i misjonarz. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim obchodzone jest go czerwca, razem z 22 Męczenników z Ugandy, chociaż męczenników było znacznie więcej, zarówno wyznania katolickiego jak i anglikańskiego. Kanonizacji męczenników dokonał Paweł VI w 1964 roku.


.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze