OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę

Wypowiedziane na Jasnej Górze słowa Jana Pawła II „Tutaj zawsze byliśmy wolni” stanowią hasło 23. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę. Organizacja obchodzi w tym roku 100. rocznicę powstania. Senat RP rok 2018 ogłosił Rokiem Harcerstwa.

– Dziękujemy Bogu za stuletnią tradycję służby wolnej Ojczyźnie właśnie tu, u Matki, gdzie zawsze byliśmy wolni – powiedział podharcmistrz Przemysław Kowalski z częstochowskiego Hufca ZHP, który tradycyjnie jest organizatorem pielgrzymki. – Maryja wychowuje nas do wolności a my chcemy wychowywać kolejne pokolenia do wolności. Chcemy uczyć się jak mądrze z tej wolności korzystać – zauważył przedstawiciel ZHP.

Przypomniał, że papież z Polski mówił, że „wolność jest nam dana i zadana”. – Chcemy przekazywać te wartości, które są nam bliskie od stu lat. Są nimi braterstwo, służba i praca nad sobą – powiedział phm Kowalski.

Do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości harcerze przygotowują się według specjalnej propozycji programowej pt. „Drużyna Niepodległości”. Jednym z założeń programowych jest organizowanie wydarzeń o tematyce związanej z niepodległością. Np. grę terenową, która tradycyjnie odbywa się w ramach pielgrzymki, w tym roku harcerze zatytułowali „Bieg po wolność”.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in. Msze św., Apel Jasnogórski, nocna Droga Krzyżowa i czuwanie oraz warsztaty tematyczne, gra terenowa, seminarium instruktorskie „Wychowanie duchowe w decyzjach 40. Zjazdu ZHP” i ognisko integracyjne.

Pielgrzymka potrwa do jutra, zakończy ją krąg pożegnalny utworzony po zakończeniu Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu ok. godz. 10.30.

Organizatorem pielgrzymki jest Hufiec ZHP Częstochowa. Nad jej przebiegiem czuwa Komenda Pielgrzymki, ale także blisko 20-osobowy sztab organizacyjny, oraz zabezpieczenie medyczne ze strony ratowników ZHP.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą polską organizacją harcerską. Powstał na zjeździe 1-2 listopada 1918 r. z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem, otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Misją ZHP jest wychowywanie młodzieży oraz wspieranie rozwoju i kształtowanie charakteru człowieka poprzez stawianie wyzwań. Podstawowe wartości, na których opiera się wychowanie zawarte są w prawie harcerskim. Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych wywodzących się z kulturowych i etycznych wartości chrześcijańskich. Organizacja kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając jednak system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka ZHP.

W Polsce harcerstwo inspirowane było angielskim ruchem skautowym zainicjowanym przez Roberta Badena-Powella, który w 1908 wydał klasyczny podręcznik skautingu Scouting for Boys. Po raz pierwszy na terenie ziem polskich znajdujących się pod zaborami skauting promowało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w zaborze austriackim. Ruch skautowy zaczął się tam rozwijać już w 1910. Znaczący wpływ na powstanie ruchu skautowego mieli działacze Sokoła oraz Organizacji Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”.

Formalnie Związek Harcerstwa Polskiego powstał na zjeździe zjednoczeniowym w Lublinie w listopadzie 1918. W latach 20. XX wieku ZHP był współzałożycielem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) i Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS).

Dziś organizacja liczy ponad 110 tys. członków, a jej misją jest nadal wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

fot. Rafał Socha

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze