Zdjęcie: siostra Jolanta Kafka, fot. Youtube

Pierwsza polska zakonnica na czele Unii Przełożonych Generalnych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Siostra Jolanta Kafka została przewodniczącą Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych UISG. Zrzesza ona 1900 przełożonych generalnych zgromadzeń i instytutów żeńskich z ponad 100 krajów, które łącznie reprezentują ponad 450 tys. sióstr zakonnych na całym świecie.

Odpowiedzialna za pół miliona zakonnic

Po raz pierwszy w historii to Polka będzie pełniła tę odpowiedzialną funkcję. Siostra Kafka należy do zgromadzenia sióstr klaretynek. Wybory nowej przewodniczącej poprzedziło zgromadzenie plenarne Unii, które przebiegało pod hasłem „Siewcy profetycznej nadziei”. Spotkanie odbyło się w Rzymie, który jest siedzibą Unii. Uczestniczyło w nim 850 przełożonych generalnych z 80 krajów świata na wszystkich kontynentach.

fot. ANGELO CARCONI, PAP/EPA.

Papież: Kościół jest kobietą

Siostry rozmawiały m.in. o przyszłości życia zakonnego, jako znaku profetycznej nadziei, interkulturacji, trosce o świat stworzony (w nawiązaniu do Laudato Si) i dialogu międzyreligijnym. Na prywatnej audiencji siostry przyjął Papież Franciszek. Wskazał przy tej okazji, że „trzeba jeszcze popracować nad rozumieniem roli zakonnicy w Kościele”. Przypomniał, że „Kościół jest kobietą”.

fot. UISGSiostra Jolanta Kafka RMI ma 60 lat i jest przełożoną generalną zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek. Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych powstała w 1966 r. Przez ten czas kierowało nią 15 sióstr zakonnych z jedenastu różnych narodowości. Nigdy jednak dotąd Polka nie pełniła tej odpowiedzialnej funkcji.
Zobacz także
Wasze komentarze