Pierwsze Boże Ciało [SZTUKA]
Jak podaje portal oblaci.pl, wyjątkowy fresk znajduje się w kościele w Obrze.
W kościele parafialnym pw. św. Jakuba Większego w Obrze znajduje się fresk ukazujący pierwszą uroczystość Bożego Ciała w historii Kościoła. Przedstawia papieża Urbana IV, który na prośbę Jezusa Chrystusa wyrażaną w objawieniach, w 1264 roku ustanowił w Kościele uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Kościół w stylu barokowym został wybudowany w latach 1722-57 według planów Jana Catenazziego. Wymiary zewnętrzne świątyni wynoszą: dł. ok. 49 m., szer. niecałe 18 m., a wysokość wierzchołka krzyży ok. 28 m. Wnętrze obrzańskiej świątyni utrzymane jest w stylu barokowo- rokokowym. Kościół składa się z części wieżowej, czyli kruchty; trzech przęseł nawy, dających się wyróżnić dzięki szerokim, silnym filarom, podtrzymującym żeglaste sklepienia i krótkiego przęsła konchowego, stanowiącego połączenie nawy z prezbiterium oraz dwuprzęsłowego prezbiterium.
Polichromia kościoła św. Jakuba to przede wszystkim jego sklepienie, składające się z sześciu kopuł. Freski te przedstawiają sceny z życia Cystersów namalowane przez artystę Brzozowskiego z Poznania w latach 1753-54. Główną ich postacią jest św. Bernard, chociaż można też zobaczyć w nich Trójcę Przenajświętszą, Maryję, chóry anielskie, św. Cecylię, św. Wojciecha, św. Stanisława i innych Cystersów, a także scenę ustanowienia Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, sceny z Apokalipsy św. Jana i wiele innych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |