Pierwsze Damy Polski i Ukrainy dziękują Caritas za pomoc po wybuchu wojny
W środę 5 kwietnia Agata Kornhauser-Duda oraz Ołena Zełenska złożyły wizytę w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, prowadzonym przez Caritas Polska. Spotkały się z podopiecznymi Centrum i poznały szczegóły udzielanej pomocy. Od wybuchu wojny Caritas udzieliła na rzecz potrzebujących z Ukrainy pomocy rzeczowej i finansowej o wartości ponad 600 mln zł.
Podczas dzisiejszej wizyty Pierwsza Dama RP i Pierwsza Dama Ukrainy spotkały się z ukraińskimi dziećmi w sali zabaw, a także z seniorami i pozostałymi podopiecznymi Centrum, którzy mieli tego dnia kurs języka polskiego.
– Pragnę serdecznie podziękować Caritas za waszą pracę. We współpracy z wami Kancelaria Prezydenta zorganizowała wiele transportów humanitarnych na Ukrainę – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Caritas ma ogromne doświadczenie w niesieniu długofalowej pomocy.
– Caritas była znana na Ukrainie jeszcze przed rozpoczęciem wojny – powiedziała Ołena Zełenska. – Cieszę się, że organizacja zintensyfikowała swoją pracę.
>>> Ukraina: liczba osób potrzebujących pomocy wzrosła do 18 mln
– Ogromną uwagę poświęcamy budowie schronów. Obecnie połowa dzieci na Ukrainie jest zmuszona do nauki zdalnej, bo ich szkoły nie są wyposażone w schrony. Drugim ważnym zadaniem jest pomoc psychologiczna. Jeśli człowiek otrzymuje ją bezpośrednio po doznaniu wstrząsu, jest szansa na uniknięcie stresu pourazowego – dodała Ołena Zełenska. – Dziękuję za wasze zaangażowanie i poświęcenie.
– Od początku wojny pomogliśmy już 2 milionom obywateli Ukrainy, obecnie mamy pod opieką 180 tys. osób – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Nieustannie przekazujemy pomoc na Ukrainę poprzez nasze centra logistyczne. Wysłaliśmy już ponad 2 tys. tirów z pomocą humanitarną, żywnością, generatorami prądu. Wartość pomocy rzeczowej i finansowej udzielonej przez Caritas Polska i Caritas Diecezjalne szacujemy na 600 mln zł.
32 centra pomocy
Po wybuchu wojny w siedzibie Caritas pracowali przedstawiciele całej sieci Caritas Europa i Caritas Internationalis, koordynujący napływ pomocy z całego świata. Obecnie w całej Polsce diecezjalne Caritas prowadzą 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, takie jak to w Warszawie. Goście otrzymują bezpłatną pomoc rzeczową i socjalną, wsparcie psychologiczne, korzystają z doradztwa zawodowego. Centra pośredniczą w kontaktach z urzędami, wynajęciu mieszkania, przygotowaniu pism i wniosków czy tłumaczeniu z języka polskiego.
Dzieci i dorośli uczestniczą w zajęciach integracyjnych, kursach językowych, wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. – Często goście przychodzą do nas z walizkami wprost z dworca, bo ktoś im powiedział, że Caritas pomaga – powiedziała Renata Makuch, koordynator Centrum.
– Najpiękniejsze jest to, że w Centrum spotykają się przedstawiciele różnych pokoleń, a wielu seniorów angażuje się w wolontariat. Wszyscy, którzy tu pracują, mają niesamowitą energię, którą zarażają innych – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. – Wszystkiego dobrego z okazji świąt Wielkanocy! Niech zmartwychwstały Chrystus błogosławi Państwu i całej Ukrainie. Jak dobro zwycięża zło, tak niech Ukraina się odrodzi!
>>> Rozpoczęła się oficjalna wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w Polsce
Była to już druga w tym roku wizyta Pierwszej Damy RP w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Poprzednio Agata Kornhauser-Duda odwiedziła ośrodek w Dzień Kobiet.
Wizyty takie jak ta pozwalają na poznanie konkretnych potrzeb Ukraińców w Polsce oraz przypominają o otwartych sercach Polaków. Są także mocnym sygnałem przyjaźni polsko-ukraińskiej.
Wspieranie uchodźców z Ukrainy w Polsce i potrzebujących na Ukrainie pozostaje jednym z priorytetowych kierunków działań Caritas Polska w 2023 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |