PAP/Vitaliy Hrabar

Ukraina: liczba osób potrzebujących pomocy wzrosła do 18 mln

W ciągu jednego roku liczba osób na Ukrainie potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła z 3 do prawie 18 milionów. Zwróciła na to uwagę fundacja „Sąsiad w potrzebie” w dzisiejszym komunikacie prasowym. Według raportu, sytuacja pogorszyła się zwłaszcza na wschodzie kraju. Szczególnie dotknięte zostały osoby starsze – napisano.

„Jednak osoby starsze są często pomijane jako ludzie potrzebujący pomocy, powiedział Andreas Knapp, szef pomocy zagranicznej w Caritas Austria i przewodniczący zarządu fundacji „Sąsiad w potrzebie”. „Wiele starszych osób zostało na Ukrainie bez rodzin. Pilnie potrzebują oni żywności i leków, ale przede wszystkim wsparcia socjalnego i psychologicznego” – zaznaczył.

Ze względu na ograniczoną mobilność, zwiększone zapotrzebowanie na opiekę medyczną oraz trudności np. z przenoszeniem ciężarów czy oczekiwaniem w punktach dystrybucji, osoby starsze potrzebują szczególnego wsparcia. Często albo nie mają możliwości ucieczki, albo mają trudności ze znalezieniem nowego mieszkania dostosowanego do wieku. Instytucje państwowe są często przeciążone. Zmusza to ich do pozostania w domach, często bez prądu, gazu i wody. Izolacja i ograniczony dostęp do artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, środki higieniczne i leki, sprawiają, że ich sytuacja często zagraża życiu.

>>> Ukraina: mała parafia niezłomnie karmi potrzebujących

Kilka organizacji pomocowych, w tym Caritas, prowadzi na Ukrainie i w krajach sąsiednich projekty pomocowe w ramach akcji „Sąsiad w potrzebie”, która skupiała się na pomocy osobom starszym. Na przykład dla osób, które nie mogą dotrzeć do punktów dystrybucji żywności i środków higienicznych ze względu na sytuację bezpieczeństwa lub ograniczoną mobilność, Caritas uruchomił usługę dostawczą, która dostarcza artykuły pierwszej potrzeby do najbardziej zagrożonych grup.

Caritas wyremontowała i dostosowała również schroniska w ramach projektu pomocy zimowej, aby stworzyć bezpieczne, godne i dostosowane do wieku zakwaterowanie. Austriacki Czerwony Krzyż, Zakon Maltański i inne organizacje dostarczyły gospodarstwom domowym piece do ogrzewania i gotowania lub małe generatory oraz rozdały artykuły takie jak np. koce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze