fot. Athletica Vaticana, Facebook

Pierwszy biskup dołącza do drużyny Athletica Vaticana

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Niemal 57-letni bp Jean-Paul Vesco, ordynariusz Oranu w Algierii jest pierwszym biskupem – członkiem watykańskiej drużyny sportowej – Athletica Vaticana – podała na swojej stronie Papieska Rada ds. Kultury.

W młodości był on znakomitym maratończykiem, a jego rekord życiowy na trasie 42,195 km wynosi 2 godziny i 52 minuty. Watykańska dykasteria zajmująca się między innymi sportem cytuje wywiad francuskiego dominikanina dla dziennika „L’Osservatore Romano”, w którym wspomina on, że swój rekord życiowy w maratonie ustanowił w Nowym Jorku w 1989 roku. Wyznał, że w młodości pragnął być sportowcem i dodał, że w jego przekonaniu, również do biegu maratońskiego można odnieść maksymę św. Augustyna, który mówił, że kto śpiewa – dwa razy się modli, a sam jest zdania, że kto biega dwa razy się modli. Wskazał, że bieg na długich dystansach pozwala na wsłuchanie się w swoje wnętrze i medytację.

„Bieg na długich dystansach pozwala na wsłuchanie się w swoje wnętrze i medytację”

fot. pixabay

„Chociaż nie jestem już sportowcem, chętnie biorę udział w doświadczeniu Athletica Vaticana i będę uczestniczył tutaj w Algierii w niektórych wyścigach w koszulce biało-żółtej jako doświadczenie spotkania i dialogu. Nie ukrywam pewnej idei, która mnie fascynuje: w roku 2021 Igrzyska Śródziemnomorskie – zrodzone właśnie po to, by poprzez sport przekazywać orędzie pokoju i dialogu między religiami i kulturami – odbędą się właśnie w Oranie. Byłoby miło, gdyby w wydarzeniu tym uczestniczyła także reprezentacja biegaczy Stolicy Apostolskiej : w Algierii zostanie powitana z otwartymi ramionami” – zapewnił biskup Jean-Paul Vesco.

Zobacz także
Wasze komentarze