fot. EPA/CLEMENS BILAN

Pierwszy od 60 lat światowy kongres Wspólnoty Anglikańskiej?

Wspólnota Anglikańska planuje zorganizowanie po raz pierwszy od ponad 60 lat światowego kongresu swego Kościoła. Kongres Anglikański, w którym mają zabrać głos nie tylko duchowni, ale także i świeccy, odbędzie się prawdopodobnie na półkuli południowej.

Zgodziło się na to około 660 biskupów uczestniczących w trwającej obecnie 15. anglikańskiej Konferencji Lambeth w Canterbury. Kongres ten byłby okazją do „rozpoznania na nowo misji Boga w celebracji różnorodności naszych kultur”, stwierdzili uczestnicy konferencji, która potrwa do 8 sierpnia.

Pierwszy Kongres Anglikański odbył się w 1908 roku w Londynie z udziałem około 17 tys. osób, drugi – w Toronto w Kanadzie w 1963 roku – zgromadził około 16 tys. uczestników. Obecna decyzja została podjęta podczas dyskusji na temat „tożsamości anglikańskiej”, w której stwierdzono m.in., że we Wspólnocie Anglikańskiej należy dać pierwszeństwo osobom bardziej zmarginalizowanym, zwłaszcza kobietom, dzieciom i młodzieży oraz członkom ludów tubylczych.

>>> Nigeria: anglikański biskup i jego żona porwani dla okupu

Biskupi upoważnili Stały Komitet Wspólnoty Anglikańskiej do zbadania możliwości przeprowadzenia kongresu i poinformowanie o tym na najbliższym spotkaniu Anglikańskiej Rady Konsultacyjnej w Akrze, w Ghanie, w lutym 2023 roku. Ostateczną decyzję podejmie sekretarz generalny Rady w porozumieniu z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby’m.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze