Fot. pixabay

PKW: wybory się nie odbyły; 14 dni na zarządzenie nowych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W przyjętej w niedzielę uchwale PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak był pytany w niedzielę przez dziennikarzy, czy wciąż możliwy jest, omawiany przez polityków, termin wyborów prezydenckich 23 maja.

„Po uchwale Państwowej Komisji Wyborczej to nie jest możliwe, dlatego że ten przepis już nie może mieć zastosowania” – odpowiedział Marciniak.

>>> Szumowski: wybory w tradycyjnej formie możliwe za 2 lata

Art. 20 ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. głosi, że „jeśli na terytorium RP ogłoszono stan epidemii, Marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów określonego w wydanym wcześniej postanowieniu”.

>>> Abp Jędraszewski: Polska jest najważniejsza

„Nowy termin wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określony przez Marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określonym w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – głosi przepis. 

Zobacz także
Wasze komentarze