fot. kadr z materiału News dos Famosos (YouTube)

Świętość objawia się w codziennej posłudze

Świętość, także w czasie pandemii, uwidacznia się w codziennej posłudze – wskazał abp Wiktor Skworc. Na dwa dni przed obchodzonym 12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki i Położnej zaznaczył, że praca tej grupy zawodowej wiąże się z przykazaniem miłości bliźniego.

Metropolita mówił o tym w kazaniu podczas mszy odprawionej w niedzielne południe w katowickiej archikatedrze. Jak przypomniał, kierowane do pielęgniarek i położnych słowa modlitwy i wdzięczności wybrzmiewają też 11 lutego, przy okazji Światowego Dnia Chorego. Zastrzegł, że teraz niejako z drugiego planu wydobywa je stan pandemii.

– Im dłużej trwa ogłoszony w naszym kraju stan epidemiczny, związane z nim zagrożenie zdrowia, a nawet życia, tym mocniej ukazuje się wasza rola i zadanie całej służby zdrowia. Ze wszystkich stron w stronę lekarzy i pielęgniarek płyną słowa uznania i podziękowań. Również Kościół katolicki w naszym kraju docenia i honoruje posługę pielęgniarek i za nią dziękuje – zapewnił.

>>> 35 proc. uczniów modli się o ustanie epidemii koronawirusa

Słowa wdzięczności

Hierarcha przypomniał, że 2 maja Rada Stała KEP swój komunikat rozpoczęła od podziękowań: „tym, którzy niosą pomoc osobom chorym, ludziom pozostającym w ścisłej izolacji i seniorom: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom laboratoryjnym, aptekarzom, pracownikom medycznym i sanitarnym oraz wszystkim służbom, a także osobom pracującym w innych branżach, które w czasie epidemii dbają o nasze bezpieczeństwo, narażając swoje zdrowie i życie„.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii fot. EPA/NEIL HALL

Koronawirus w Wielkiej Brytanii fot. EPA/NEIL HALL

„Podziękowania kierujemy również do wolontariuszy, harcerzy, sióstr zakonnych, zakonników, kapelanów szpitalnych i organizacji charytatywnych na czele z Caritas Polska i diecezjalnymi oddziałami Caritas” – pisali biskupi.

– Dzisiaj słowa wdzięczności płyną do was drogie siostry pielęgniarki i położne – z katowickiej katedry – wskazał abp Skworc. – Zjednoczeni w modlitwie tworzymy jedną wielką rodzinę, doceniającą rolę, posługę i poświęcenie wszystkich sióstr, wszystkich pielęgniarek; również tych pracujących w DPS-ach, które na pewnym etapie pandemii działały w ogniskach zakażeń i same im ulegały – zaznaczył.

Na nowo odkryć powołanie

Biskup podkreślił, że misją pielęgniarek i położnych jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, potrzebującemu pomocy i specjalistycznej opieki. – Wszak większość z nas, z krótszym bądź dłuższym zatrzymaniem, przeszła przez szpital a doświadczając niemocy, doświadczała pomocy sióstr, pełniących odpowiedzialnie swoje obowiązki pojmowane jako głęboko umotywowaną misję, mającą swoje źródło w przykazaniu miłości – uznał metropolita.

>>> Abp Hoser: epidemia doprowadziła do załamania się wielu ideologii i wartości

Dodał, że obecna sytuacja pandemii „przynagla do otwarcia się na ten wymiar, co pozwala na nowo odkryć zawód pielęgniarki oraz położnej jako powołanie”. Nawiązał przy tym do historii życia niedawno beatyfikowanej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki z Krakowa, która wskazywała na nowy sposób realizowania świętości w codziennej, pielęgniarskiej posłudze, zgodnie ze słowami: „życie kontemplacją, modlitwą pośród działania„.

– Przyjęcie takiej postawy pozwala zauważyć człowieka w pełnym jego wymiarze: fizycznym, relacyjnym, intelektualnym, uczuciowym, jak również duchowym, a to sprawia, że wasz zawód jest zawodem społecznego zaufania. Mamy do was zaufanie – zadeklarował abp Skworc.

fot. YouTube

Dostrzegać Jezusa

Przypomniał też, że chrześcijanie od swych początków czuli się zobowiązani do niesienia pomocy tym, z którymi identyfikował się Jezus Chrystus: z głodnymi, migrantami, ubogimi, więźniami i chorymi. – Po dziś dzień dostrzeganie w bliźnim, potrzebującym, chorym samego Jezusa było i jest chrześcijańskim motywem służby i opieki nad chorymi; jest spełnianiem największego przykazania: będziesz miłował – zaznaczył abp Wiktor Skworc.

>>> Afryka: z powodu koronawirusa może umrzeć nawet 190 tys. osób

„Życzeniami, które do was kieruję, są słowa św. Pawła:” Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo [wiekuiste] jako zapłatę. Służcie Chrystusowi jako Panu” – cytował metropolita katowicki. – Służcie każdemu choremu, jak Panu. (…) Niech waszej codziennej pracy towarzyszą radość, pokój i nadzieja oraz wdzięczność. I nasza modlitwa, nie tylko ta dzisiejsza – dodał abp Skworc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze